Tavan boyası, standart duvar boyalarına oranla daha yoğun bir kıvama sahiplerdir. Böylelikle daha az damlamaya ve sıçramaya sebep olur. Yüksek viskozite daha fazla örtücülük anlamına gelmektedir. Havalandırması zayıf olan banyolardaki tavanlar küf lekelerine eğilimli olduklarından küf önleyici tavan boyası çeşitlerini kullanabilirsiniz.

En iyi tavan boyaları, su ile inceltilerek uygulanan akrilik boya çeşitleridir. Tavan boyalarını birbirlerine benzeyen formüllere sahip olduklarından farklı duvar türlerine daha özel boya seçeneği düşünmek uygun olabilir. Örneğin, asma tavan uygulamaları için sprey tavan boyaları tercih edebilirsiniz.

Tavan Boyası Nasıl Yapılır?

Tavan boyası yapmak duvar boyamaktan daha zordur. Bununla beraber doru boyama aksesuarları ile boyama sürecini kısaltabilir ve uygulamayı daha konforlu hale getirir. Boyama işleminden önce ihtiyacımız olan merdiven, boya tepsisi, köşe fırçası, teleskobik saplı iç cephe boyası, naylon boya örtüsü ve rulo maskeleme malzemeleri hazırlanmalıdır.

Satın alacağınız boya rulosunun yanında mikrofiber malzemeden üretilen ruloları tercih edebilirsiniz. Mikrofiber rulolar ince elyaf olma özelliği sayesinde hava kabarcıkları olmadan boyama işlemini en iyi şekilde yapmanızı sağlar. Tavan boyası uygulamasından önce taşınması gereken mobilyaların kaldırılması işinizi daha çok kolaylaştıracaktır.

Boya yapacağınız alanı naylon örtü ile kapladıktan sonra, maskeleme bandı ile örtüyü çeşitli noktalardan duvarlar sabitlemelisiniz. Duvar boyasının lekelenmemesi için duvarın tavan ile birleşen bölümlerini de düzgün bir hat boyunca maskeleme bandı ile bantlayabilirsiniz.

Tavan Boyası Seçiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Her ne kadar tavan boyaları benzer formülde olsalar da kimi boyalar daha örtücü özelliğe sahiptir. Kullanımı en kolay duvar boyaları lateks bazlı olanlardır. Lateks boyalar çabuk kuruma ve uygulama avantajına sahiptir. Bazı boyalar ise küf oluşumuna karşı özel olarak üretilmektedir.

Su buharına maruz kalan banyo ile mutfak gibi alanlarda ise küflenmeyi önlemek için nefes alan formüle sahip küf önleyici tavan boyaları tercih edilebilir. Beyaz renk, tavanlar için en popüler renktir. Özellikle alçak duvarlarda mekanın daha geniş algılanmasına yardımcı olmaktadır. 2,5 metreye kadar olan tavanlar için de en iyi seçim olabilir. 2,5 metreden daha yüksek tavanlar için de duvar ve tavan boyasını eşleştirebilirsiniz.