Beyaz ve Tonları


Beyaz duvar boyası denilince genel olarak akla klasik ve en çok kullanılan süt beyazı rengi akıllara gelir fakat sakız beyazı, kirli beyaz, antik beyaz ve parlak beyaz gibi beyazın diğer tonları da “ev boyaları” seçeneği olarak şık bir seçim olabilir. Beyazın bu tonları aydınlık, saf, temiz ve samimi duygular ortaya çıkarır. Asil bir renk olan beyaz psikolojik olarak da sakinleştirir, dinlendirir ve mekanın daha büyük algılanmasını sağlar. Bu özelliği dolayısıyla küçük ölçülere sahip odaların duvarlarında kullanılarak, mekanın küçüklük algısı değiştirilebilir.  Beyaz tonları duvar boyası renklerinin tek olumsuz yönü ise parlaklığı sebebiyle gözleri çabuk yormasıdır.

 

 

Pembe ve Tonları

Pembe renk ve tonları cana yakın, insancıl ve sosyal bir renklerdir. İlk Işık rengi 2020 yılında öne çıkan soft pembe-mercan tonlarından biri. “En Çok Kullanılan Duvar Boya Renkleri”nden biri olan Elegan Pembe, kullanıldığı mekana verdiği canlılık hissiyle yaşayan ortamlar yaratır. Özellikle açık tonlara sahip pembeler güven veren bir sevgi duygusu uyandırır. “Boya renkleri” seçimi yapılırken mekanın ölçülerini bilmek gerekir. Çünkü renkler mekana dar/geniş, yüksek/alçak gibi etkiler verebilir. Bu psikolojik etkilerden dolayı mekanın ihtiyaç duyduğu doğrultuda duvar boya renkleri seçiminin yapılması önemlidir.

 


Yeşil ve Tonları

İç cephe boya renkleri arasında sıkça karşılaştığımız renklerden, doğanın rengi olan yeşil, diğer renklerle kombin emesi zor dolayısıyla hassas bir tasarım süreci gerektiren bir seçenektir.

Gerginliklerin yatıştırılması ve insanların uyumu konusunda iyi bir etkiye sahip bu renk, çalışma ortamları, toplantı salonları ve ofis gibi mekanlarda tercih edilebilir. Kişiler üzerinde istikrar, emniyet ve huzur hissi yaratır. Bu nedenle hastanelerde bu renk ile sık sık karşılaşırız.

Yeşil tonları duvar boyaları insanlar üzerinde sükunet, rahatlık ve dinginlik hissi uyandırır. Bu özellikleri barındırması sebebiyle çocuk odalarında da tercih edilebilir. Yalnız yeşil ağırlıklı ortamlarda fazla bulunmak fazla dinginlik etkisi nedeniyle huzursuzluk oluşturur. Bu nedenle yeşil duvar boyasının hakim olduğu mekanlarda bu etkilerin dengelenmesi için kırmızı renkli detaylara yer verilebilir.

 Toprak Tonlu Griler


Griyi soğuk bulanlar için mükemmel bir seçim olacaktır. Sakin gri bunun için iyi bir seçenektir. İçinde kırmızılık barındırdığından toprağın o sıcak tonu griyi baskılamaktadır. Canlı renklerle kullanılarak dekorasyonunuzda farklılık yaratır ve grinin soğukluğunu kırarak istenen hareketi sağlayabilirsiniz.
Mavi Tonlu Griler

Gri her renkle uyan, nötr bir renktir. Bu sebeple dekorasyonda çok kolay uyum sağlanabilir. Bu renk en çok kırmızı, sarı, turuncu, yeşil renkleri ile bir arada kullanılarak istenen hareket sağlanır. Marjinal Gri mavi tonlu grilere uygun bir seçenektir.

Modern ve ağırbaşlı etki bırakılması istenen mekanlarda da tek renk olarak ya da karışımını oluşturan siyah ve beyaz ile birlikte kullanılır. Gri duvar boyalarında koyuluk etkisi arttıkça boğucu etkisi de artar. Koyu grileri tek duvarda kullanarak önündeki eşyayı ön plana çıkarabilirsiniz. Rengin tonu beyaza/açığa yaklaştıkça aydınlık oda görüntüsü artar.

 


Mavi ve Tonları

En çok tutulan duvar boya renklerinden olan mavi, tonlarına göre insanlar üzerinde farklı psikolojik etkiler yaratır. Mutlu Mavi uzaklık ve ebediyeti çağrıştırırken koyu mavi ise kasvet veren fakat çekici bir derinlik etkisi uyandırır.

Pantone tarafından 2020 rengi seçilen Klasik Mavi ile eşyalarınızı ön plana çıkararak daha gösterişli durmasını sağlayabilirsiniz. Ev boyası renklerinden mavinin hemen hemen tüm tonları, insanlarda hijyen hissi ortaya çıkarır.

Mavi, çalışma alanlarında da en çok tercih edilen duvar boyası renklerindendir. Bunun sebebi bu rengin düşünce gücünü artıran, ilham veren ve yaratıcılık yeteneğini tetikleyen etkisidir.