Çocuk Odalarında Renk Etkisi

Çocukların zihinsel gelişimi, üretkenliği, yaratıcılığı üzerinde renklerin etkisi büyüktür. Bu yüzden çocuk odalarının boyandığı renkler oldukça önemlidir. Renklerin özelliklerini bilerek çocukların odaları boyanmalıdır.

Cinsiyete göre renk seçimi yapılan en büyük hatalardan biridir. Erkekler için mavi, kızlar için pembe renk düzenlemesi yapılmamalıdır. Çocuk odalarında tüm renkler özellikle ana renkler dengeli bir şekilde kullanılmalıdır.

Çocuk odası dekorasyonunda canlı renk kullanımı çocuklarınızın yaratıcı iç dünyasını harekete geçirir. Ancak her renk çocuğunuzun kişiliğine uymayabilir. Nasıl ki sevdiğimiz renkler karakter ve zevklerimize göre değişiyorsa, çocuk odalarıda çocukların kişisel özelliklerine göre renklendirilmelidir.Kırmızı

Enerji veren, iştah açan, canlı ve dinamik bir renktir. Kırmızı bütün dikkati üstüne çeker ve diğer renklerin etkisini de bozar. Bu yüzden de çocuk odalarında duvar rengi olarak yoğun bir kırmızı kullanılmamalıdır. Hem ders çalışmak hem arkadaşlarıyla vakit geçirmek hem de uyumak için odasını kullanan çocuklarda yoğun kırmızı kullanmanın negatif tesiri olabilir. Yoğun kırmızıya boyanmış odalarda çocuklar kendilerini gergin ve agresif hissedebilirler.


Sarı

En neşeli, en mutlu renk sarıdır. Konsantrasyonu sağlar, ilham vericidir, beyni uyaran bir renktir. Bilgeliği ve iyiliği temsil eder. Sıcaklık, keyif, coşkunluk, neşe verir ve ilham saçar. Sarı nispeten açık bir renktir ve ferahlatıcı etkisi vardır.

Sembolik olarak da sarı zihinsel ve ruhsal olarak aydınlanmayı, gün ışığını ve iletişimi ifade eder. Hafıza, motivasyon ve dikkati de etkilediğinden çocuk odalarında kullanılması uygundur. Ancak çok yoğun kullanılırsa gerginlik ve öfke yaratabilir. Yapılan çalışmalarda yoğun sarı kullanımının bebeklerin daha fazla ağlamasına sebep olabileceği fark edilmiştir.

Bebek odaları için mavi ve yeşille kombin edilmiş sarı renklerin kullanılması ile çocuklar için daha sakin ve huzurlu bir ortam yaratılabilir.Mavi

Gökyüzünün ve okyanusun rengi olarak ferahlık, açıklık ve rahatlatıcı bir his verir. Mavinin siyah eklenmiş koyu tonları giderek siyaha yaklaştığında depresif, melankolik bir durum yaratabilir. Mavi çocuk odalarında yaygın olarak tavsiye edilen bir renktir. Özellikle bebek odalarında bebeklerin rahat uykuya geçmelerinde, huzurlu olmalarında etkisi vardır. Hareketli, aktif çocuklarda da sakinleştirici özelliği olduğundan rahatlıkla kullanılabilir. Tüm renklerde olduğu gibi duvar rengi olarak maviyi tercih ettiğinizde odada kırmızı, sarı aksesuarlardan da faydalanabilirsiniz.


Yeşil

Psikolojik olarak yeşil sağlığı temsil eder, sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı etkisi vardır. Huzur, sakinlik, sessizlik verir. Yeşil doğanın, hayatın gücüdür ve bu yüzden de en doğal, rahatlatıcı, dinlendirici, dengeli renk olarak görülür. Bebek odalarında, çocuk ve ergen odalarında yeşil rahatlıkla kullanılabilir. Bebek odalarında yeşil tonlar kullanıldığında bebeklerin daha rahat ve huzurlu uykuya geçmelerine yardımcı olacaktır. Sarısı biraz daha fazla olan yeşil kullanıldığında zihinsel berraklık, netlik de oluşturacağından okul hayatında başarı için ergenlerin odasında kullanılabilir. Mavinin dinginliği ile sarının zihinsel netlik vermesi onlara iyi gelecektir.

 


Turuncu

Turuncu, Kırmızıya göre daha yumuşak, daha yalındır. Mutluluk, sosyallik, dışadönüklük ve neşeyi temsil eder. Yorgunlukla başa çıkmak için en ideal renktir. Sıcaklık saçar, iştah açıcı ve uyarıcıdır, sabah erken kalkmanıza yardım eder. İçine kapanık, sosyalleşme problemi olan çocukların odalarında kullanmak için idealdir. Turuncu fiziksel olarak kendine güveni, bağımsızlığı ve bir parça da rekabeti temsil eder. Oyun odanız varsa orada tercih edilebilir.

 


Mor

Narinlik, zarafet ve zenginlik barındırdığı gibi zaman zaman rahatsızlık verici de olabilir.
Mor, beynin yaratıcılıkla ilgili bölümünü uyarır. Aynı zamanda yatıştırıcı özelliği vardır. Kız çocukları pembe ve mor renkleri çok sever. Mor çocuklar için uygun bir renktir. Özellikle yaratıcılık gerektiren faaliyetler gerçekleştiren okul öncesi çocuklar için ya da akademik becerilerine katkı sağlaması için ergen kızların odalarında da rahatlıkla kullanılabilir. Fiziksel ve ruhsal dinginliğe de yardımcı olacağından mor ve tonları hiperaktif, hareketli çocukların odasında da rahatlıkla kullanılabilir.


Pembe

Fiziksel olarak bizi olumlu etkiler. Rahatlatıcı ve sıcaktır. Pembe, psikolojik olarak da oldukça güçlü bir renktir. Teskin edici özelliği vardır. Çok fazla pembe yorucu, bunaltıcı olabilir. Çekingen, içine kapanık çocukların odasında çok fazla pembe kullanılması uygun değildir, çünkü enerjik bir renk değildir. Bu tür çocuklarda daha fazla içine kapanıklık yaratabilir. Aktif, enerjik çocukların odasında kırmızının yoğunluğunun az olduğu pembe rahatlıkla kullanılabilir. Sıcaklık, rahatlık, huzur verir.


Kahverengi

Tabiatla, evrenle ilişkili bir renktir. Yoğun, güvenilir, sıcak ve pozitiftir. Siyahın aksine çoğu insan tarafından güvenilir ve destekleyici bulunur. Özellikle ergenlerin odasında rahatlıkla kullanılabilir. Kırmızı ve sarının enerjisi ama siyahın ciddiyeti ile daha gerçekçi bir renk olduğundan ergenlerde sorumluluk ve koruma duygusunu geliştirmede yardımcı olur. Sahip olma, irade ile de ilişkili bir renktir. Ergenlerde aile ve arkadaşlık ilişkilerinde kahverenginin olumlu tesiri vardır. Aynı zamanda sakinlik ve huzur da verir. Ergenlerin kıpır kıpır enerjisini sakinleştirip akademik anlamda da ayaklarının yere basmasına yardımcı olan bir renktir. Eğitimde başarı ve aynı zamanda rahatlamayı bir arada yakalamak için genç odasının bir bölümünü vurgu olarak sarının ağırlıklı olduğu bir renk ile boyayabilirsiniz. Bebek odalarında da ipeksi, bej ve hasır tonları birlikte kullanılabilir. Güven hissi yarattığı gibi aynı zamanda rahatlatıcı etkisini görebilirsiniz.