Alçı köşebenti boya ustalarının boya işleminden önce yapılacak olan alçı sıvaların düzgün bir şekilde olması ve keskin katlar ile daha şık görünmesi için kolon kiriş gibi merkez noktalara köşebent denen sac metaller yerleştirilerek daha sağlam olması amaçlanır.

Alçı sıvaların düzgün olması için kullanılan alçı köşebenti genellikle merkezlere takıldığından bu noktalar daha çok aksiliklere ve darbelere maruz kalmaktadır. Herhangi bir çarpma ve yaralanmalarda kırılmaması için köşebent kullanımı doğru bir seçim olacaktır.

Köşebentler genellikle dik açı olacak şekilde tasarlanan, L şeklinde ve iki demirin birleşimini sağlayan bir üründür. Düz karbon çelikten üretilen alçı köşebenti çoğunlukla imalat için kullanılır. Bu nedenle büyük küçük fark etmeksizin her projede kullanım alanı açısından geniş bir yer kaplamaktadır.

Alçı köşe profili aynı zamanda iç mekanlar için tuğla, bims blok, brüt beton ve gaz beton tarzı yüzeyler için makine ya da el aracılığı ile uygulanan alçı sıva yüzey alanlarını tavan ile duvar dış köşeleri için keskin köşeler oluşturmak adına kullanılan profildir.

Alçı sıva köşebenti çoğunlukla alüminyum köşeler için tercih edilmektedir. Genellikle alçı köşe profili ya da delikli köşe profili olarak adlandırılan alçı köşebent duvar köşelerinin alçı levha bölme duvar ve asma tavan sistem köşelerinin düzgün olmalarını sağlamaktadır. Bu nedenle galvanizli sac profili olarak da ifade edilmektedir.

Köşebent Kullanım Alanları

Alçı köşebenti kullanım alanları birçok seçeneği ile farklılık göstermektedir. İmalat aşamasında kullanılan köşebentler, dayanıklı ve paslanmaz bir yapıya sahiptir. Duvar ve kolon köşelerine de uygulana bilen alçı köşebenti olası darbe ve hasarları büyük oranda engellemektedir.

Galvanizli sac malzemelerinden üretildiğinden dayanıklılığı da artan alçı köşe profilleri, alçıpan duvarların ve asma tavanların inşa edilmesinde yayın bir şekilde kullanılmaktadır. Tüm bunların yanı sıra alçı köşebenti ya da diğer adı ile delikli köşe profili, normal duvar köşelerinin düzgün, muntazam ve kesin olmasını saplamak amacı ile kullanılmaktadır.

Firmamızdan temin edebileceğiniz alçı köşebentleri özellikleri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Duvarların darbelere ve hasarlara karşı korunmasını sağlamaktadır.
  • Asma tavanlar veya alçıpan duvar sistemleri için kullanılmaktadır.
  • Galvanizli açtan üretilmesi sayesinde dayanıklılığı artmaktadır.
  • Alçıpan profillerini duvar köşelerinin keskin durması için de rahatlıkla uygulanabilir.

Alçı köşebenti için blogumuzu ziyaret ederek, en kaliteli alçı köşe profilini en uygun fiyatlarla Favorinial güvencesi ile satın alabilirsiniz.