Antipas Boya Nedir? Nerelerde ve Nasıl Kullanılır?

İçerisinde yer alan esaslı alkid bağlayıcı kimyasallar sayesinde tüm metal eşyalara uygulanan ve paslanmayı engelleyen antipas boya ile sağlığınızı koruyabilir, paslı maddelerden sonsuza kadar kurtulabilirsiniz. Antipas boya sağlığı korumakla birlikte farklı alanlarda da birçok avantaj sunmaktadır.

Çelik atmosfer ile temas ettiğinde, havadaki nem metalin paslanmasına neden olmaktadır. buna ise oksitlenme denir. Herhangi bir önleyici antipas önlemden yoksun metal ekipman, atmosferik koşullara ve bu ekipmanın ne kadarının havaya maruz kaldığına bağlı olarak içerde ve dışarıda paslanabilir.

Metal yüzeyleri korozyondan korumak için metal yüzeyde antipas boya kullanmak gereklidir. Antipas kaplamanın işlevi, metal gövde ile kimyasal bileşenler ya da aşındırıcı malzemeler arasındaki teması engelleyen bir bariyer görevinde bulunmaktadır.

Antipas Boya Neden Kullanılır?

Bazı boyalar yüzey toleransı olarak bilinmektedir. Buda herhangi bir oksidasyonun giderilmesine gerek kalmadan, parlak çelik üzerine uygulama için uygun olduğu anlamına gelmektedir. Bununla beraber, oksidasyon giderilmeden bırakıldığında hızla pas oluşmasına neden olmaktadır.

Çeliğin bozulma hızı ise bazı faktörlere bağlıdır. Bu faktörler genellikle imalatta kullanılan çelik türünü, havada bulunan nem miktarını ve havadaki kimyasalları, var ise karbondioksit ya da tuz gibi aşındırıcı parçacıkları kapsamaktadır. Havadaki nem miktarına bağlı havadaki su yüzdesi ne kadar yüksek olursa, bu paslanma doygunluğu da o kadar hızlı olacaktır.

Metal, çelik gibi malzemeler ile yapılan köprü, yüksek ve büyük kapılar, direkler gibi şeylerin dezavantajı, pasın metali zayıflatması ve dış yapıları potansiyel olarak tehlikeli hale getiriyor olmasıdır. Tüm bu faktörler göz önüne alındığında çelik ve metal eşya, mobilya, dış yapılar gibi yüzeylerde antipas boyaların ne kadar önemli olduğunu ve kullanılmasının gerekli olduğunu anlamaktayız.

Antipas Boya Kullanım Alanları

Antipas boya özellikle çeşitli makine ve çelik yapıların imalatlarında kullanılan metal yüzeylere uygulanan hava kurumalı son katlara, hızlı ve düzgün bir yüzey hazırlamak için geliştirilmiştir. İç ve dış tüm metal yüzeylerde pas önleyici astar olarak kullanılır.

Nem, su ve tuzlu suya dayanıklılığı, eşsiz yapışma ve elastikiyeti, hızlı kuruması ise üstün özelliklerindendir. Astar boya olarak kullanılmaktadır. Sonrasında ise üzerine yağlı boya uygulanabilir.

Antipas Boya Özellikleri

·         TSE standartlarına uygundur.

·         Kurşun içermez.

·         Suya, kire, neme ve pasa karşı koruyucudur.

·         İç cephe ve dış cephe fark etmeksizin kullanılmaktadır.

·         Kullanılmadan önce sentetik tiner yardımıyla inceltilir.

·         Uygulamadan önce yüzeyde bulunan is, kir ve yağ temizlenir.

·         18 kg’lık boya ile tek katta yaklaşık 90 metrekare alan boyanabilir.

Antipas Boya Renk Seçenekleri

Antipas boya çeşitleri iki farklı renk seçenekleri ile satılmaktadır. Gri ile kırmızı antipas boyaları 2,5 litre ve 18 kg’lık ambalajlar ile satılır.

Antipas Boya Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sadece iyi havalandırılmış alanlarda, maske ile beraber kullanılmalı ve solunmamalıdır. Ürün özellikleri son teknoloji standartlarına ve laboratuar test sonuçlarına göre düzenlendiğinden tavsiye esaslıdır.

Antipas boya kullanımında tarif edilen şartlar, yerel durum ve kullanılacak diğer malzemeler mutlaka dikkate alınmalıdır. En iyi sonucu almak için uygun cihazlar ve uygulama özelliklerine dikkat edilmelidir.

Antipas boya kullanımından önce iyice karıştırılmalıdır. Fırça ya da rulo ile uygulama kıvamına getirmek için ’10, püskürtme tabancası ile uygulama kıvamına getirmek için %10-20 sentetik tiner ile inceltiniz. Fırça, rulo ya da pistole ile iki kat uygulanmalıdır.

Uygulamadan sonra kullanılan tüm araçlar sentetik tiner ile temizlenmelidir. Ürünün performans özelliklerini, yüzey düzgünlüğünü ve sağlamlığını sağlamak için, macun, ahşap koruyucu uygulanan yüzeyler tamamen kuruduktan sonra, uygulamaya geçmelisiniz.

Ahşap ve paslanır metal harici yüzeylerde küçük bir alanda yapışma testi yapılması önerilmektedir. Kullanmadan önce homojen hale gelene kadar karıştırmanız gereklidir.

Uygulama yaz aylarında gölge takip edilerek yapılmalı, direkt güneş altında ve bol esintili ortamlarda yağış altında yapılmamalıdır. Aşırı sıcak ya da rutubetli yüzeylere uygulama yapılmaz. Artan boyada kabuk oluşumunun önlenmesi için yüzeye bir miktar sentetik tiner ilave edilerek karıştırlımalıdır.