Ev dekorasyonlarının tamamlayıcı parçaları arasında yer alan duvar boyası renkleri bulunduğunuz alanı renklendirirken aynı zamanda da değiştiren en basit yöntemlerden biridir. Duvarlar ev dekorasyonunda kolaylıkla farklılık yaratacağınız alanların başında gelmektedir. Ev dekorasyonunda değişiklik yapmak istiyorsanız boya çeşitlerini ve hangi boyanın nerelerde kullanıldığı gibi soruların cevabını bilmeniz gerekir.

Boya çeşitlerine geçmeden önce boya yapılacak olan yüzeyi sağlamlaştırmak için astar boya kullanmanızı tavsiye ederiz. Boyaya zemin hazırlayan astar boya boyanın daha uzun ömürlü ve dayanıklı olmasını sağlar. Bu adım genellikle göz ardı edilmektedir.

Astar boya kullandığınız zaman boya duvara daha iyi yapışacak ve boya için koruma katmanı oluşturacaktır. Çoğunlukla ev dekorasyonlarında çok sık boya badana yapmıyorsanız astar boya kullanmanızı tavsiye ederiz.

Boya çeşitleri kullanım alanlarına göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle her boya her alanda kullanılmamaktadır. Örneğin, nemli ve ıslak bir alanda suya dayanıklı silinebilir boyalar tercih edilmelidir. Ayrıca dış cephe boyası kullanacaksanız da boyanın tüm mevsim şartları değerlendirilerek seçilmesi gerekir. Bu yüzden boya seçimi yaparken az da olsa bir bilgiye sahip olmak gereklidir.

Boya çeşitleri iç ve dış cephe boyaları olarak ikiye ayrılmaktadır. Yağlı boya, saten boya ve akrilik boya çeşitleri genellikle iç cephe boyaları olarak bilinmektedir. Dış cephe boyaları ise, silikonlu boya, elastik boya, akrilik boya ve grenli boya olarak dekorasyonlarda yer alır. Bu boya çeşitleri bazı zamanlarda ise markalara göre farklılık göstermektedir.

Saten Boya: Dayanıklı ve uzun ömürlü yapısı ile tercih edilmektedir. Saten boya uygulanacak olan duvarın pürüzsüz olması önemlidir. Silinebilir özelliğe sahip olduğundan kullanımı da kolaydır.

Akrilik Boya: Bilinen diğer adı ile plastik boya su bazlı bir boya türü olarak bilinir. Kuruma süresinde çevreye yaydığı koku diğer boya çeşitlerine göre daha düşüktür. Hızlı kuruma özelliğine sahiptir.

Yağlı Boya: parlak bir yapıya sahip olan yağlı boya yaydığı ağır kokudan dolayı duvar boyası olarak çok az tercih edilir. Aynı zamanda akrilik boya gibi hızlı kuruma özelliği taşımaktadır.

Dış cephe boyalarında ise, genellikle silikonlu boyalar tercih edilir. Suya dayanıklı ve suyu kaydırma özelliği ile suyun duvara işlemesini minimuma indirir. Kabartma gibi pürüzler taşımadığından uzun ömürlüdür ve dış cephelerde sıklıkla tercih edilir.

Ev Dekorasyonlarında Boya Seçimi Nasıl Yapılır?

Ev dekorasyonlarında boya seçimi yaparken bazı kriterleri göz önünde bulundurmak gerekir. Alan küçük ise açık renkler tercih etmek gerekir. Küçük alanları ferah göstermenin en pratik yolu açık renklerden yardım almaktır. Tercihinizi sade dekorasyonlardan yana kullanmak istiyorsanız gri, beyaz, bej ve krem tonlarını tercih edebilirsiniz.

Ayrıca bu renkler kombine edilmesi en kolay olan renk çeşitleri arasında yer almaktadır. Canlı ve parlak renkleri tüm odanın duvarında değil de tek bir alanda odak noktası yaratmak için kullanabilirsiniz. Tüm duvarlarda canlı renkler tercih ederseniz alanda bir karmaşa ve yorucu bir etki oluşabilir.

Ev dekorasyonlarında boya seçimi yaparken renklerin dilinden de faydalanabilirsiniz. Yatak odası gibi dinlenme alanlarında mavi, pembe, sarı, kırmızı ve turuncu gibi renklerin açık tonlarını kullanabilirsiniz. Seçeceğiniz renk ne olursa olsun dekorasyonunuzun genel havası ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.