Dekoratif Boyalar Nedir?

Dekoratif boyalar, standart boyaların yarattığı görünümün dışında etkileyici ve özgün bir görünüm elde etmek amacı ile kullanılan boya çeşitler arasında yer almaktadır. Çoğunlukla dekorasyonda farklı bir hava yaratmak amacı ile tercih edilen dekoratif boyalar çeşitlerine bağlı olarak farklı uygulama yöntemlerine sahiptirler.

Dekoratif Boya Çeşitleri

Dekoratif boya çeşitleri, sprey ya da sıvı olarak uygulanan boyalar olarak iki gruba ayrılmaktadır Sprey olarak uygulanan dekoratif boyalar az yer kaplayan nesne ve yüzeylerin boyanması için idealdir. Hızlı bir şekilde uygulanması ile kuruması sayesinde kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Sprey boya çeşitleri parlak ya da mat seçeneklere sahiptir. Sıvı halde olan dekoratif boyalar ise fırça veya rulo yardımı ile uygulanmaktadır. Bu boyalar ise duvar boyası modellerinin farklı modelleri arasındadır.

Uygulama esnasında özel rulo ya da baskı aparatları kullanılmaktadır. Sıvı dekoratif boyalar mat, yarı mat ve parlak modellere sahiptir. Aynı zamanda simli dekoratif boya seçenekleri de bulunmaktadır. Bu boyaların içerisine herhangi bir şey katmadan doğrudan kolay bir şekilde uygulanabilir.

Dekoratif boyaların çok çeşitli olmasının nedeni ise gelişen üretim ve malzeme teknolojilerinin dışında tasarlanıyor olmasıdır. Hayalleriniz ile tasarımların harmanlanması sonucunda ilham veren duvarlar ortaya çıkmaktadır. Ayrıca doğanın ve hayatın tüm renklerini sunuyor olması da cabasıdır.

Dekoratif boya çeşitleri arasında temel anlamda bir sıralama yapacak olursak ilk olarak doku çeşitleri ile başlayabiliriz. Dekoratif boya çeşitleri arasında karşımıza çıkan dokular ise şu şekildedir.

Mermer Dokulu Dekoratif Boya

Mermer dokulu dekoratif boya, doku olarak parlak, görünüm olarak mermer dokudadır. Dekoratif boya çeşitleri arasında İtalyan boya olarak geçmektedir. Mukavemeti oldukça yüksek olduğundan mermer dokulu dekoratif boya tam silinebilir ve uzun ömürlüdür.

Kadife (Süet) Dokulu Dekoratif Boya

Kadife (süet) dokulu dekoratif boya, yarı mat görünümdedir. Dokunduğunuz zaman kadife hissi uyandıran İtalyan dekoratif boyadır. İç ve dış cephe yüzeylerinde uygulanabilir. Fazlası ile estetik ve uzun ömürlü bir yapıya sahiptir.

Kumlu Metalik Doku Dekoratif Boya

Dekoratif boya çeşitleri arasında yer alan kumlu metalik doku dekoratif boya, metalik bir dokudadır ve yüzeyi kumlu parlak yapıya sahiptir. İç ve dış cephe yüzeylerinde tercih edilmektedir.

Beton Dokulu Dekoratif Boya

Son zamanlarda ev, otel, mağaza, kafe, restoran gibi bir çok yaşam alanında karşımıza çıkan beton görünümlü boya, beton dokuda sıva kıvamlı bir üründür. Yüzeyde brüt beton doku sunmaktadır. İç ve dış cephe yüzeylerinde kullanılabilir.

Sıva Dokulu Dekoratif Boya

Sıva dokulu dekoratif boya çeşitleri, hayal gücüne ve tasarımına dayanan binlerce farklı model ve çeşit çıkaran sıva kıvamlı dekoratif boya çeşitleri arasında yer almaktadır. Traverten görünümünde olan sıva dokulu dekoratif boyalar tasarıma ve uygulayıcıya göre farklı dokularda elde edilebilmektedir.

Sedef Dokulu Dekoratif Boya

Dekoratif boya çeşitleri ele alınmışken ilk olarak en eski dokulardan biri olan sedef dokulu dekoratif boyayı söyleyebiliriz. İçeriğinden dolayı fazlası ile parlak görünüme sahiptir ve sıva dokulu dekoratif boyaları renklendirmede de kullanılmaktadır.

Dekoratif Boyaların Kullanım Alanları

Dekoratif boyalar özelliklerine göre farklı alanlarda kullanılmaktadır. Sıvı şekilde olan duvar boyaları iç ve dış cephelerde kullanılmaktadır. Şık mekanların oluşturulması için ev ya da iş yerlerinin her alanında dekoratif boyalar tercih edilebilmektedir. İç mekanlarda bulunan duvarlara uygulama yapıldığı gibi tek bir duvar üzerinde de dekoratif çalışmalar yapılmaktadır.

Dekoratif boyalar arasında yer alan sprey boya çeşitleri daha geniş kullanım alanları sunmaktadır. Sprey mat boya ile sprey parlak boya çeşitleri, beton, metal, ahşap ve benzeri alanların tamamında uygulanmaktadır.

Yüksek kapasitede kapatma özelliği ile silinebilir olması kullanıcı dostu boya çeşitleri arasında gösterilmektedir. Parlak ya da mat seçeneklerin dışında altın, gümüş ve krom başta olmak üzere pek çok renk seçenekleri de bulunmaktadır. Dekoratif boya çeşitleri ile evlerinizi renklendirmeye hemen başlayın.