Dış cephe boya seçimi de iç cephe boya seçimi kadar önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Dış cephe boyası yeni olan binaların ya da boyası eskiyen konutların yenilenme işlemine verilen isimdir. İzolasyon işlemi yapılmamış olan binaların dış cephe mantolama işlemi yapıldıktan sonra da boya işleminin yapılması mecburi bir işlemdir.

Dış cephe boyası, ev dekorasyonu boya badana renklerinde olduğu gibi birçok renk seçeneğine sahiptir. Bu konuda neredeyse iç mekan boyalarında çok daha fazla renk seçeneğine sahip olan dış cephe boya işlemleri, kişilerin isteklerine ve yaşanan alandaki iklim şartlarına göre şekillenmektedir.

Dış cephe boya işleminde renk seçeneğinin çok daha fazla olmasının nedeni iç mekanlarda koyu renkli kasvetli gösterecek, canlı renkler uyum zorluğu çekecek derken pek çok rengi elemek zorunda kalmaktayız.

Halbuki dış cephelerde böyle sınırlar bulunmaz. Dış cepheler her rengi kaldıracak özellikte olan yerlerdir. Bu nedenle en açık renk olarak bildiğimiz beyazdan en koyu renk olan siyaha kadar her renk dış cephelere uyum sağlamaktadır. Dış cepheler kir ve toza, yağmur ile rüzgara maruz kalan yerler olduklarından dolayı temiz görünmeleri önemlidir. Bu nedenle de renk seçimi doğru yapılmalıdır.

Bina Boya Rengi Neye Göre Seçilir?

Dış cephe boya seçimi yapılırken çoğu husus birlikte değerlendirilmektedir. İlk olarak evinizin bulunduğu ortamı ve çevresini değerlendirerek hangi rengin uyumlu olacağına karar vermelisiniz.

Örneğin; yeşil bir bahçeye sahipseniz doğru renk yeşil, mavi ya da çok koyu renkler değildir. Eğer çevre düzenlemesine uygun olan zorunlu bir düzenleme yoksa evinizin yanında bulunan yapıların renklerini de dikkate alabilirsiniz. Bu yapılarla uyumlu duracak ve sırıtmayacak bir renk seçimi yapılabilir.

Eğer boya badana işlemi yapılacak olan binanın dış cephesi ince işçiliğe sahip ve görsel ayrıntılar içere bir yapıdaysa açık renk boyalar tercih etmeniz çok daha doğru olacaktır. Bunun nedeni ise boyalar tüm işçiliği gözler önüne serecektir.

Ancak dış cephe dikkatsiz bir şekilde boyanmış ise boya badana ustası koyu renk kullanarak kusurları kapatacaktır. Dış cephe boyama işleminde en dikkatli ve özenli olunmalı ve aynı zamanda bu konuda uzun yıllar deneyime sahip boya badana ustası tercih edilmelidir.

Dış cephe rengini seçerken de yine dış cepheyi boyayacak olan ustalar ile de görüşerek fikrini alabilirsiniz. bu kişiler uzun yıllar boya badana sektöründe olduğundan çok fazla örnekle karşılaşmış ve deneyim edinmiş kişilerdir.

Bu nedenle boyacı ustaları tarafından önerilen renkleri de mutlaka değerlendirmelisiniz. Tüm bu kriterleri değerlendirerek aradığınız dış cephe boyasına karar verebilir ve içinize sinerek boyama aşamasına geçebilirsiniz.