İç mekan boyamalara göre daha profesyonel bir uygulama gerektiren dış cephe duvar boyamam ile hem fonksiyonel hem de görsel olarak binalarınıza fayda sağlayabilirsiniz. Çevresel etkenlere daha fazla maruz kalan dış cepheler iç cephelere nazaran daha fazla yıpranmaktadır. Aynı zamanda binaların estetik ve çevre ile uyumlu olması açısından da önemli olan dış cephe boya işlemi doğru bir şekilde uygulandığında daha uzun ömürlü olacağından estetik açıdan da çekici olabilir.

Üstelik dış cephe boyası yapılırken iskele gibi yapılar kullanılarak uygulanmakta, uygulama esnasında iş güvenliği ve sağlıklı bir süreç için rüzgar ve yağış gibi hava koşulları da göz önünde bulundurulmalıdır. Bundan dolayı profesyonel olarak yapılmadığı zaman hem tehlikeli hem de iyi sonuçların alınması zor bir boyama işlemi olacaktır.

Peki dış cephe boyası yapımında nelere dikkat etmeniz gerekir. Boya rengi seçimi nasıl yapılır? Gelin tüm bu soruların cevaplarını birlikte arayalım.

Dış Cephe Bina Boyatırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Nefes alan boya kullanarak evinizin içi kadar binanızın dış cephesinin de nefes almasını sağlayabilirsiniz. Evinizin veya ofisinizin daha sağlıklı bir ortam olmasına yardımcı olan nefes alabilen boya seçimine dikkat etmeniz gerekir.

Hem uygulama sırasında hem de sonrasında hava koşullarının dış cephe boyası üzerinde etkisi büyük olduğundan binalar yağmur, rüzgar, kar gibi iklimsel etkilere maruz kalacağından dış cephe boyasının dayanıklı olması önemlidir. Dayanıklı olmayan bir dış cephede kabarma, çatlama ya da dökülme gibi sonuçlar meydana gelebilir. Bunun için su itici özelliği olan boyaları tercih etmeniz doğru olacaktır.

Çevresel Koşullara Karşı Dayanıklı Dış Cephe Boyaları

Yağışın çok olduğu bölgelerde sürekli olarak suya maruz kalan boyalarda yıpranmalar meydana gelebilir, bu hem kötü bir görünüme neden olacaktır hem de boyanın su geçirgenliğini kaybetmesine sebep olur.

Bu gibi iklimlerde yapılacak olan dış cephe boyası işlemlerinden silikonlu ve neme dayanıklı boyarın kullanılması suya karşı direnci yükseltecektir. Aynı zamanda aşırı güneşli iklime sahip olan bölgelerde de boyanın hemen solmaması için güneş ışınlarına karşı dayanıklı direnci yüksek olan boyalar tercih edilmelidir.

Bu tür boyaları tercih ederken kesinlikle dış cephe için kullanılacağı belirtilerek kapatma yeteneği yüksek olan dış cephe boyaları tercih edilmelidir. Mantar, küf ve yosun gibi sorunların oluşmaması için bu tür sorunlara dayanıklı boyalara yönelebilirsiniz. Ayrıca boya işlemi doğru sıcaklıkta yapılarak işlemin ardından kullanılan boya tamamen kurmadan yağış olmamasına dikkat edilmelidir.

İklime Uygun Renk Tercihleri

Kıyafet tercihlerinizde olduğu gibi bina boyalarında da iklimsel özelliklere göre farklı renklere yönelmeniz binanız için faydalı olabilir. Bolca güneş alan ve sıcak bölgelerde daha açık renkler ile güneş ışınlarının yansıtılmasını sağlarken soğuk ve kapalı havaların olduğu bölgelerde koyu renk seçimi yapabilirsiniz. Böylelikle gelen güneş ışınlarının emilimi artacağından iç mekanlarınızda daha sıcak ve konforlu bir alan oluşturabilirsiniz.

Aynı zamanda yapılacak olan işin güvenliği ve uzun ömürlü olması için profesyonel boya ustaları ile çalışmanız gerektiğini belirtmek isteriz. Uygulanacak olan boyanın uzun ömürlü olması için boya yapılacak zeminin özenli bir şekilde hazırlanması yapılan boyanın tutuculuğunu arttıracaktır.