İç mekanlarınızda uyguladığınız duvar boyası renkleri duygularınızı uyarmaya ya da onları dengelemeye yardım eden faktörler arasında yer almaktadır. Farklı zamanlarda duygusal durumunuza veya ihtiyaçlarınıza uygun şekilde duvarlarınızın renklerini sıklıkla değiştirebilirsiniz. Fakat bu biraz zor olacağından, pratik çözümlerden biri olan aynı odalarda birden fazla rengi kullanabilirsiniz.

Duvar boyaları insanların üzerinde büyük bir psikolojik etki yaratabilir. Bu nedenle odalarınızda kullanacağınız renkleri doğru seçmeli ve kendi ruhunuzu yansıtmalarına özen göstermelisiniz. Örneğin, bir odanızın dört duvarından ikisini farklı renk diğer ikisini de bir renk yapabilirsiniz. Ya da estetik bir denge sağlamak adına her bir duvarı farklı bir renge boyayabilirsiniz.

Farklı renklerin etkisi altında kalmak, hoş bir durum olduğundan ruh halinizi de olumlu yönde etkileyecektir. Bunu yapmak için de duvarlarınızı ruh haline göre boyayabilirsiniz. Evinizdeki renklerin birbirleri ile uyumu, zıtlıkları psikolojik olarak sizleri etkileyeceğinden dilerseniz hep beraber renklerin psikolojik olarak insan üzerinde bıraktığı etkilere birlikte göz atalım.

Huzurun Simgesi Mavi Duvar Boyası Rengi

Huzur verici bir renk olan mavi, kan basıncını düşürür, kalp atışını ve solunum sistemini yavaşlattığından tercih edilebilir. Bu nedenle yatak odalarınızda ve banyolarınızda mavi renk kullanabilirsiniz. Ayrıca ofisler için de son derece mantıklı olan mavi zihninizi sakinleştirirken üretkenliğiniz ile yaratıcılığınızı da arttırmaktadır. Ancak bu rengi mutfaklarınızda, otur odalarınızda ya da enerjinin yüksek olmasını istediğiniz diğer alanlarda kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Bunun nedeni ise mavinin rahatlatıcı etkisi durgun olmanıza neden olacağından tercih etmemenizde fayda vardır.

Aşkın Simgesi Kırmızı Duvar Boyası Rengi

Odalarınızın enerjisini ve dinamikliğini yükselten kırmızı renk duvar boyası oturma odaları ya da yemek odalarında kullanmak için idealdir. Kırmızı renk insanların bir arada olmasını ve sürekli iletişim halinde olmalarını sağlamaktadır. Ayrıca tam bir iştah açıcı özelliğe sahip olan kırmızı duvar boyası rengi mutfaklarınızda da yer alabilir. Evlerin giriş bölümü olan antrelerde de güçlü bir izlenim yaratabilir. Yatak odaları için tavsiye etmiyoruz, çünkü rahatlamak isteyeceğiniz bir ortamda kırmızı renk olursa bunu yapmanız biraz zor olacaktır.

Doğanın Simgesi Yeşil Duvar Boyası Rengi

Doğanın rengi olan yeşil gözlere iyi gelmekte ve insan ruhunu dinlendirmektedir. Aynı zamanda ferahlatıcı ve insanı rahatlatan bir etkiye sahip olduğundan birden çok tona sahip olan yeşil evinizin tüm odalarında doğru tonları ile kullanıma uygundur. Evinize dinginlik hissi verecek olan yeşil ile psikolojik olarak da rahata kavuşabilirsiniz.

Sarı Duvar Boyası Rengi

Mutluluk hissi veren ve güneşin rengi olan sarı, genellikle küçük odalar için ideal bir renktir. Çoğunlukla neşe veren bir renk olsa da, bazen de pesimist bir etki yaratabilir. Renkler arasında gözü en fazla zorlayan renk sarı olduğundan dolayı, insanda bıkkınlığa ve sinire neden olabilir. Sarı renk duvar boyaları bebek odaları için önerilmemektedir.

Nötr Renkler

Siyah, beyaz, kahverengi ve gri nötr renklerdir. Gücü temsil eden siyah odanıza derinlik kazandırırken saflığı temsil eden beyaz temiz bir geri plan yaratma avantajı sağlamanıza olanak tanır. Son yıllarda ise kahverengi popüler bir renk olmuştur. Toprak tonlarında alanlar yaratmak isteyenlerin tercihi olabilir. Fakat nötr renkleri kullanırken dikkat etmeniz gereklidir. Aksi halde basit ve etkisiz durabilirler.