Dış cephe beton, tuğla, sıva ve benzeri yapı malzemelerinde dolgu ile yüzey revizyon hedefli kullanılan iyi yapışan, yüksek su ve atmosfer dayanıklılığına sahip, elastik, doldurma kuvveti iyi, kullanıma hazır dış cepheler amacı ile özel tasarlanan macunlardır.

Yeni boyanacak olan yüzeylerin ilk olarak raspalanarak tozları alınır. Yüzeyde kalıp ayırıcı gibi yağlar varsa yüzey kimyasal ya da deterjanlı yıkamaya tabi tutulur. Kimyasal veya deterjanlı yıkama oluşturan yüzeyler duru su ile bir kez daha yıkanmalıdır.

Hazırladığınız kuru tozsuz ve temiz yüzeyin tamamını ya da sorunlu bölgeleri dış cephe macunu uygulamaya hazır hale getirebilirsiniz. Yüksek emici ve tozuyan yüzeylerde, program öncesi çok ince 1 kat silikonlu şeffaf astar veya izolasyon astarı kullanabilirsiniz.

Eski boyalı olan yüzeylerde yüzeydeki kabaran gevşek boyaların tamamı kazınarak temizlenmelidir. Boyanın kazınmasının ardından meydana gelen düzey farklılıklar macunlar ile doldurularak giderilmelidir. İsteğe bağlı olarak dayanıklılaşması ve daha düzgün olması amacı ile tüm yüzeylere 1 kat dış cephe macunu uygulayabilirsiniz.

Macun Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Kullanmadan önce macun ambalajı içinde karıştırılmalıdır.
  • +5 derecenin altındaki, +35 derecenin üstündeki ortamlarda oluşturulan uygulamalarda yüzey sorunları meydana gelebilir.
  • Bol esinti ve direkt güneş ışığı altında uygulama yapmayınız.
  • Macun inceltme yapılmadan kullanılmalıdır.
  • Astar ve kat programları arasında 24 saat beklenmelidir.
  • Macun uygulama kalınlığına bağlı olarak tam dip kuruma ardından son kat uygulama yapılabilir.
  • Uygulama araçlarının temizliği uygulama araçları, kullanımdan sonra su ile hijyenik hale getirilmelidir.

Duvar Neden Macun Çekilir?

Duvara macun çekilmesinin tek amacı bozuk, dalgalı, kırık, çatlak ve tavan duvarı sorunlu yüzeyi düzgünleştirmek için kullanılmaktadır. Macunlar dolgu ağırlıklı malzemeler olduklarından zayıf malzemelerdir. Kesinlikle astarlar ile koruma altına alınarak sandviç metodu uygulaması yapılmalıdır.

Duvar macunları su bazlı, dolgulu gücü yüksek, zımparalaması kolay macunlardır. İç ve dış cephelerde sıva yüzeyindeki bozuklukları doldurarak, düzgün bir yüzey oluşturmaktadır. Alçı, saten alçı ve glitolinli macun yerine kullanılabilmektedir.