Ev ve iş yerlerinizi boya badana yaptırmaya karar vermeniz sizi bazen korkutabilir. Duvar boyası renk seçimi, boya çeşidi, mobilyalarla uyumlu olması, temizlik gibi daha birçok faktör sizi zorlayabilir. Fakat bu işleri adım adım yapmak en kolay yoldur.

İlk olarak yapacağınız araştırmalar doğrultusunda duvar boyası çeşidini belirlemelisiniz. Daha sonra ise iç cephe boyası rengine karar vermeniz gerekir. Her ne kadar öncelikle renkler düşünülse de önceliğiniz duvar boyası çeşitlerini araştırmak olmalıdır.

Birçok duvar boyası çeşidi bulunmaktadır. Bunun için internetten, boya ustasından ya da boya satılan yerlerden yardım alabilirsiniz. bizde sizin için bu yazımızda duvar boyası çeşitleri hakkında kısa bilgilere yer verdik.

Plastik Boya Çeşitleri

Su bazlı plastik boyalar silinebilme özelliği ile tercih edilmektedir. Bu boyaların aynı zamanda silikon katkılı olanlarına da silikonlu plastik denmektedir. Silikon boyaların yapışma özelliklerini arttırır, çatlama ve kabarmalara karşı koruduğundan boyanın da esnek olmasını sağlar. Ancak silinebilme özelliği bulunmaz. Kısacası silikonlu plastik boyalar silinmez.

Su Bazlı Boya Çeşitleri

Su ile inceltilen silikonlu ya da akrilik içerikli mat, yarı mat, ipek mat görünümlü boyalar su bazlı silinebilir boyalardır. İpek mat ile yarı mat görünüme sahip boyalar daha iyi silinme özelliğine sahip olduklarından sıklıkla tercih edilmektedir. Mat boyalar ise çok iyi silinme özelliğine sahip değillerdir. Bu nedenle çoğunlukla ipek mat ve yarı mat silinebilme özelliği yüksek olan boya çeşitleri tercih edilmektedir.

Yağlı Boya Çeşitleri

Mükemmel silinebilme özelliğine sahip olan yağlı boya çeşitleri duvara nefes aldırmadığından ve uygulanması su bazlı boyalara göre zor olduğundan çok fazla tercih edilmemektedir. Aynı zamanda uygulamanın ardından boya kokusu boyanan alandan birkaç gün gitmemektedir.

Duvar Boyası Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gerçek silinme özelliğine sahip olan duvar boyları su bazlı saten, sentetik ve su bazlı yarı mat boyalardır. Boya kutularının üzerinde silikonlu ve silinebilir yazan her boya tam silinme özelliği taşımaz.

Silinebilir boyalar çoğunlukla 1 ay sonra silinebilir. Su bazlı silinemez boya üzerine su bazlı silinebilir boya yapılacak ise astar uygulaması yaparak çatlama ya da kabarmalara engel olacağından daha iyi yapışma sağlayacaktır.