İç kısmı alçı ile dolu dış yüzeyleri kartonla kaplanmış olan plakalardan oluşan alçıpan belli formlarda ve ebatlarda seri olarak üretilmektedir. Fakat farklı çeşitleri de bulunmaktadır. Alçıpan çeşitlerinin bazıları suya dayanıklı üretirken, bazıları yangına dayanıklı, bazıları ise hem suya hem de yangına dayanıklıdır.

Diğer alçıpan çeşidi ise akustik alçıpandır. Alçıpan çeşitleri sahip oldukları fiziksel özelliklere göre birbirinden ayrıldıkları gibi kullanım alanları da bu doğrultuda değişmektedir. Bu yazımızda sizlere alçıpan çeşitleri ve özellikleri hakkında kısaca bilgi vereceğiz. İşte alçıpanlar hakkında bilmeniz gereken detaylar:

Alçıpan Çeşitleri

Suya dayanıklı olan alçıpan çeşitleri yeşil alçı levha olarak geçmektedir. Su iticilik özelliğine sahip olduğundan tüm ıslak alanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Avantajlarından ilki de suya dayanıklı olmasıdır.

Aynı zamanda üzerine seramik, mermer gibi malzemelerin uygulanması ve temizliği de çok kolaydır. Bazı alçıpan modelleri hem küfe hem de neme dayanıklı olarak üretilir. Bu alçıpan çeşitleri de yüksek yüzey kalitesi ve küfe karşı dayanımından dolayı ev gibi yaşam alanlarında çoğunlukla banyo ve mutfaklarda tercih edilebilir.

Yangına karşı dayanıklı olan alçıpanlar ise genellikle ön yüzü pembe kağıt ile kaplanır. İçeriğinde cam elyaf katkısı bulunduğundan yangına karşı dayanıklılığı arttırılır. Hem suya hem de yangına dayanıklı olan alçıpanların ise ön yüzü yeşil kağıt ile kaplıdır. Kaliteli yüzeyleri ile montajda kolaylık sağlayan farklı alçıpan çeşitleri, iç duvarlar, şaft duvarlar ve asma tavan gibi kaplamalarda kolaylıkla uygulanmaktadır.

Akustik Alçıpan Nedir?

Akustik koşullarınızın iyileşmesini istiyorsanız mekanlarınızda akustik alçıpan çeşitlerini farklı amaçlar ile kullanabilirsiniz. Bölücü duvar olarak tüm alanlar arası geçişlerde değerlendirilen akustik alçıpanlar geniş alanlardaki yankılanmaları azaltmakta oldukça etkilidir.

Eğer alanlarınızda düşey bölücülere ihtiyacınız yoksa, asma tavanlarda ve sıva üstü kaplamalarda da akustik alçıpan çeşitlerine yer veren alanın akustiğini daha kullanışlı bir hale getirebilirsiniz.

Akçıpan çeşitlerinin fiyatları ise özelliklerine, markasına ve boyutlarına göre değişebilir. Ekstra özelliklere sahip modeller standart alçıpanlardan daha yüksek satış fiyatına sahiplerdir. Alçıpanların en önemli avantajları ise demonte bir malzeme olma özelliği taşımalarıdır. Bu da istenildiğinde sökülüp tekrar takılma anlamına gelir.

Kısacası alçıpan ile örülen duvar ya da asma tavan gerek duyulduğunda sökülerek başka bir alanda da kullanılabilir. Bu da ekonomik bir kullanımın göstergesidir. Burada önemli olan doğru yerde doğru malzeme kullanılmasıdır.

Mekanlarınızı daha kullanışlı hale getirmek ve malzemeleriniz korumanız da son derece önelidir. Nemin yüksek olduğu yerlerde suya dayanıklı alçıpan çeşitlerini tercih etmeniz gerektiği gibi diğer alanlarda yangına dayanıklı alçıpan çeşitlerini tercih edebilirsiniz.