Evinizin yenilemek için boya badana yaptırmayı düşünüyorsanız, doğru rengi seçmek için iyi bir araştırma yapmaya ihtiyacınız olacak. Evinizi ve renkleri iyi tanırsanız, evinizi en doğru şekilde yenileme imkanına kavuşabilirsiniz.

Renklerin dilini öğrenerek işe başlayabilirsiniz. Çünkü her rengin bir anlamı ve enerjisi vardır. evinizde nasıl hissetmek istiyorsanız, ona göre iç cephe boyası rengi seçmeniz gerekir. Örneğin; turuncu renk, güneşi çağrıştırır ve ortama onun enerjisini verir. Yeşil doğayı temsil eder ve onun verdiği ferahlığı yeşil renk ile evinize taşıyabilirsiniz. Doğru etkiyi ve hissi yaşamak için renklerin anlamlarına mutlaka bakmalısınız.

Odalara Doğru Rengi Uygulayın

Tüketiciler olarak genellikle ezber seçicilik yapmaktayız ve sevdiğimiz renkleri tercih etmek isteriz. Fakat bu çok da doğru bir karar verme yöntemi değildir. Çünkü, laciverti çok seviyor olabilirsiniz ama lacivert ve tonlarını yatak odasında kullanmak doğru bir tercih olmayabilir.

Genel olarak koyu renkler, insan üzerinde ağırlaştırma etkisi yaratır ve yataktan çıkmak istemeyen, uykucu bir insan haline dönebilirsiniz. Bu nedenle daha açık iç cephe boya renkleri tercih etmelisiniz. Açık tonların sizi nasıl hafif ve iyi hissettireceğine inanamayacaksınız.

İç Cephe Boyası İçin Kontrast Yaratın

Kontrast yaratmak için farklı tonlar iç cephe boyası kullanıp duvarları renklendirebilirsiniz. Mobilyalar ile duvarlar arasında da kontrast yaratmak mümkündür. Açık renk mobilyalarınız var ise koyu renk duvarlarda çok daha iyi duracağına emin olabilirsiniz.

Veyahut bir rengin açık ve koyu tonlarını odanızın duvarlarına dengeli bir şekilde bölerek oldukça hoş bir ortam yaratabilirsiniz. Bunların yanı sıra, düz iç cephe boya renkleri ile dekoratif boyayı da bir arada kullanarak şık ambiyanslar yakalama şansınız olabilir.

Ayrıca odalarınızın nasıl ışık aldığı, iç cephe boyama konusunda en önemli detaylardan biridir. Az ışık alan odalar, koyu renk boyandığı taktirde çok daha karanlık olacaktır. Bu da evinizde kendinizi huzursuz hissetmenize yol açabilir. Bu yüzden muhakkak odanızın ışık alma derecesine göre iç cephe boyası renginizi seçmelisiniz.

Evinizin Boyutlarını Dikkate Alın

Evinizin metrekaresi hatta odalarının metrekaresi, boya konusunda rol oynayan faktörlerden biri olarak bilinmektedir. Çünkü küçük bir eviniz varsa mobilya ve duvarlar arasında kontrast yaratarak ya da açık renk iç cephe boyası ve az eşya kullanarak evinizin daha ferah görünmesini sağlayabilirsiniz.

Genel olarak baktığımızda, renklerin enerjilerine, sahip olduğunuz eşyaların renk ve miktarına, evinizin ışık alma durumuna, evinizin boyutlarına ve kontrast yaratmaya dikkat ettiğiniz sürece doğru bir boya badana işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İç cephe boyası seçimi ve uygulamaları için Favorinial sitemize göz atabilirsiniz.