Çoğunlukla birkaç yılda bir yapılan iç cephe boyası uygulaması sırasında tüm kullanım önerileri dikkate alınmalıdır. Bu sayede de boyaların kalıcılığı yaklaşık 5 yıla kadar artacaktır. Fakat önerilen kullanma talimatlarına uyulmaması durumunda birkaç ay içinde boyada deformoler meydana gelebilir.

İç cephe boyası uygulamasından önce, boya uygulanacak duvar yüzeyinin yağ, kir, küf ve pas gibi etkenlerden temizlenmesi gereklidir. Temiz bir yüzeye uygulanmayan iç cephe boyası zamanla kirli bölgelerden dökülmeye başlar. Boyanın yapılacağı duvar ne kadar temiz olsa da yüzeyde pürüzlerin olması da zaman içinde boyanın dökülmesine neden olacaktır.

Bu nedenle duvarda bulunan pürüzleri boya yapımından önce kazınarak temizlenmesi, kalıcılığı arttıracaktır. İç cephe boyaları çoğunlukla duvara yapılır. Fakat bilinenin aksine bu boyalar yalnız beton yüzeylere değil ahşap, çelik ve mobilyalarda kullanılacak uygun astarlar sayesinde diğer yüzeylerde de kullanılır.

Oturma Odanıza Yağlı Boyalar İle Parlak Dokunuşlar Katın

Yağlı boya çeşitleri çoğunlukla parlak formları sayesinde dikkat çekerler. Odalarınızda mat renkler yerine daha canlı ve parlak tonları tercih etmek istiyorsanız, birbirinden farklı yağlı boya çeşitlerini kullanarak odanıza farklı bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Yalı boya çeşitleri arasında yer alan sentetik malzemeler sayesinde diğer boya çeşitleri gibi mat görünmek yerine daha parlak bir görünüm ortaya çıkartmaktadır. Böylelikle modern tasarımlara sahip oturma odası ve yatak odasında uyumu sayesinde tercih edilmektedir.

Oturma odalarında daha parlak ve canlı renklerde mobilya tasarımlarınız bulunuyorsa, yağlı iç cephe boyaları kullanarak tasarımlarınızı dikkat çekici bir hale getirebilir ve oturma odalarınızda parlak dokunuşlar elde ederek kendi tarzınızı kolaylıkla yansıtabilirsiniz.

Pastel Renklerle Evinizi Özelleştirin!

Son yıllarda mobilyaları ön plana çıkartmak için kullanılan pastel renkler diğer renklere göre daha soluk tarzı ile dikkat çekmektedir. Bu nedenle mobilyaların rengi ile uyumlu pastel boya çeşitleri sayesinde ev dekorasyonunuzun daha dikkat çekici görünmesini sağlayabilirsiniz.

Pastel boyalar çoğunlukla kullanıldıkları ortama sakinleştirici bir hava katmaktadır. Bu nedenle daha modern ve siyah tonların olduğu ortamlara krem, açık kahve, pembe ve yeşil benzeri renkler ile beraber çok daha uyumlu sonuçlar vermektedir.

Ev dekorasyonunda kullanılan ahşap mobilyaların tonuna uygun tonlarda pastel boyalar kullanarak uyumlu bir görünümü yakalayabilirsiniz. Fakat mobilyalarınızın ahşap rengi ile tercih edeceğiniz boya renginin birbiriyle uyumlu olması çok önemlidir.