Isı Yalıtımı (Mantolama) Nedir?

 

Isı yalıtımı, sıcak ya da soğuk havanın ısı köprüleri vasıtası ile konutların içine girmesini veya çıkmasını engellemek için yapılan işlemlerdir.

Basit anlatımı ile ısı yalıtımı, binalardaki ısı kayıplarının azaltılması anlamına gelmektedir. Bu şekilde evde ısıtma ve soğutma için gerekli enerji çok daha verimli olarak kullanılmaktadır. Evlerin içi kış aylarında hızlı ısınırken, yaz aylarında daha çabuk soğur.

Yapıların iç ve dış etkenlerden doğru şekilde korunması, yalıtım ile sağlanmaktadır. Yalıtım sistemlerinin asıl nedeni, yapı bileşenleri ile taşıyıcı sistemi dış etkenlerden koruyarak, kullanım amacına uygun konfor ve sağlık şartlarının yapı içinde hüküm sürmesini sağlamaktadır.

Bina içinde konforlu yaşam alanlarının oluşturulması insan sağlığı için ne kadar önemli ise yapının dış etkenlere karşı korunması da, içinde yaşamış olduğumuz sağlam ve uzun ömürlü olmasını beklediğimiz yapılar için aynı derecede öneme sahiptir.

İyi Bir Isı Yalıtımı (Mantolama) Nasıl Yapılır?

Binalarda yapılması planlanan cephe mantolama uygulamaları, ev ile diğer yaşam alanlarında oluşacak birçok sorunun önüne geçen yalıtım teknikleridir. Yaşadığınız binaların duvarlarının uygun mantolama yöntemi ile dış etkenlerden korunması sayesinde dış duvarların daha güçlü ve uzun ömürlü olmasına katkı sağlar.

Mevsimlere göre yazın sıcak havanın içeriye girmesini, soğuk havanın da dışarı çıkmasını engelleyerek, kış aylarında ise bunun tam tersi olarak, dışarıda bulunan soğuk havanın içeriye, içerideki sıcak havanın da dışarı çıkmasını engellemek, mantolama uygulamasının temel ilkesidir.

Isı yalıtımı yaptırmanın nedenleri arasında ilk sırada gelen doğru ve sağlıklı bir iklimleme imkânı sunması gelmektedir. Bu nedenle eviniz tek katlı dahi olsa, tek kata mantolama yapma stratejisi göz önünde bulundurularak, binalarda tecrit işlemi dikkatle ele alınmalıdır.


Isı Yalıtımının Önemi Nedir?

Gaz, kurum ve toz emisyonunu azaltarak çevre kirliliğini önlemek amacı için ısı yalıtımı uygulaması gereklidir.

Rahat, sağlıklı ve konforlu yaşam uygun ısı ile nem şartlarına sahip mekanlarda önemlidir.

Rutubetli alanlar, küf oluşması ve çatlamalar doğru yalıtım çözümünün uygulanması için mümkündür.

Isı Yalıtımının Faydaları Nelerdir?

Yönetmeliklere uygun olarak yapılacak olan ısı yalıtımı, ısınma ya da serinleme amacı ile yapılan harcamalardan ortalama, ısı yalıtımı malzemesi ve kalınlığına bağlı olarak %30-60 tasarruf ederek yazın serin kalmaya kışın daha iyi ısınmaya imkân sağlamaktadır.

Dengeli oda sıcaklıkları yaratarak konforlu ve sağlıklı mekanlar oluşturmaktadır.

Evlerde küflenme, siyah leke ya da mantar oluşmasına neden olan yoğuşmaları önlemektedir.

Isı yalıtımı ile ayrıca yakıt tüketimi ve atık gazlar azaltılarak çevrenin korunmasına katkı sağlamaktadır.

Isı yalıtımı sayesinde duvar birimlerinde inceleme sağlanır ve iç mekanlarda ekstra hacim kazanır.

Isı Yalıtımı Malzemelerine Göre Mantolama Çeşitleri

Mantolama çeşitleri ısı yalıtım malzemelerine göre ayrılmaktadır. Bunlar ESP mantolama, karbonlu EPS mantolama, XPS mantolama, taş yünü mantolama ve fugalı / yalı mantolama olmak üzere beş gruba ayrılmaktadır. Dilerseniz ısı yalıtım malzemelerine göre mantolama çeşitleri hakkında kısaca bilgi verelim.

EPS Mantolama

EPS mantolama, petrolden elde edilmiş, termoplastik, kapalı gözenekleri olan ve genel olarak beyaz renkli bir ısı yalıtım malzemesidir. EPS Levhalarında küçük ve kapalı gözenek hücresi bulunmaktadır. Bu hücreler içerisinde %98 civarı hareketsiz ve kuru hava barınmaktadır.

Bu özelliklere sahip EPS’ler ekonomik ve üstün ısı yalıtım özelliklerine sahip olduklarını göstermektedir. Ürünün performansı ve kullanım ömrü boyunca bu değer sabit kalacaktır. Aynı zamanda EPS istenilen yoğunlukta üretilmektedir. Yalıtım amacı ile genellikle 15-30 kg yoğunluğunda kullanılmaktadır. EPS levhalar çok hafif olduğundan cepheye fazla yük bindirmez. EPS mantolama bina iç ve dış duvarlarında uygulanmaktadır.

Karbonlu EPS Mantolama

Karbonlu EPS, içerdiği grafit usu reflektörleri ile yalıtımı geliştirilmiş bir EPS yani Expanded Polistren çeşididir. Bu grafit, sıcak ve soğuğa daha iyi yansıtarak konvansiyonel EPS’ye göre yalıtımın daha iyi olmasına yardımcı olmaktadır.

XPS Mantolama

Homojen bir hücre yapısına sahip, yalıtım amaçlı üretilen bir ısı yalıtım malzemesidir. Polistren den üretilen açılımı Extrude Polistren’dir ve sert bir köpüktür. Basma mukavemeti yüksek, ısı iletkenlik değeri iyidir. B1 yangın sınıfına giren, bünyesine su almayan hatta nemden etkilenmeyen malzemedir.

Taşyünü Mantolama

Bazalt taşının yaklaşık 1350-1450 derecede ergitilerek elyaf haline getirilmesi sonucu oluşturulan taş yünü mantolama inorganik bir ham maddedir. Ayrıca yerli olarak temin edilmektedir.

Taş yünü mantolama kullanım yerine ve amacına göre farklı boyutlarda hatta farklı teknik özellikler ile üretilmektedir. Farklı kaplama malzemeleriyle şilte, levha, dökme, boru şeklinde üretilen taş yününün ısı yalıtımı, akustik düzenleme, ses yalıtımı ve yangın yalıtımı amacı ile de kullanılmaktadır.

Fugalı / Yalı Baskı Mantolama

Fuga mantolama dış cephe kaplamaları arasında kullanılmaktadır. Genel olarak çatlamayı ve estetik görünümü sağlamak için yapılır. Fugalı mantolama uygulaması estetik görünüm sağladığından, uygulamada dekoratif sıva ve boya uygulama aşamasında ek oluşturmadan sonlandırma yapıldığından tercih edilmektedir.