Soğuk havalar bedenimizi olduğu kadar ruhumuzu da zorlamaktadır. Kış aylarının sürüklediği karamsar ruh hallerinden kurtulmanın yollarından biri de içinde bulunduğunuz ortamı değiştirmeniz gerekebilir. Evlerin duvar renklerini ruh halinize göre seçerek karamsarlıktan kurtulabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere terapi etkisi yaratacak enerjinizi fazlası ile yükseltecek iç cephe boya renklerini sizin için bir araya getirdik. Yazımızın devamını okuyarak kış aylarında içinizi ısıtacak karamsarlıktan sizi kurtaracak renkleri inceleyebilirsiniz.

Rustik Kırmızı Duvar Boyası

Tuğla rengine yakın rustik kırmızı duvar boyası evlerinize topraksı bir sıcaklık katacaktır. Fakat bu konuda titiz olmanız gerekir. Fazla canlı bir kırmızı seçimi yapmamalısınız. Bunun nedeni ise kırmızı beyni harekete geçirdiği gibi kaygıyı da tetiklemektedir. Nötr tonlara sadık kalabilirsiniz.

Mat Gri Duvar Boyası

Sadece sıcak tonlar huzur vermez. Tam tersine doğru dekorasyon ile birleştiği zaman mat grinin zihni temizleyen, insana huzur veren yanı vardır. Favorini al iç cephe boyası kartelasından Gümüş Gri ya da Bora renkleri gri tonları arasında yerini almaktadır.

Açık Eflatun Duvar Boyası

Özellikle beyaz kartonpiyerlerin olduğu alanlarda canlı duran açık eflatun duvar boyası kartonpiyer sayesinde tavanın ve duvarların renklerinin kendi başlarına ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Eflatun ise odalarınızı lavanta bahçesine çevirmektedir.

Parlak Sarı Duvar Boyası

Kış aylarında en çok güneş ışığına hasret kalıyoruz. Havaların soğuk ve kapalı olduğu kış günlerini tamamladıktan sonra sarının sıcaklığına girmeniz fena olmayacaktır. Sarı rengin sıcaklığı ile güneşin eksikliğini gidermiş olursunuz.

Yeşil Duvar Boyası

Yeşil tonları bulunduğunuz odayı doğanın huzurlu bir köşesine çeviren renklerden biridir. Kış aylarının soğukluğuna karşı en güçlü direnci gösteren şüphesiz yeşil tonlardır. Yeşile boyanan duvarları haki detaylar ile de zenginleştirebilirsiniz. Ayrıca kaktüs ve ırmak serisi duvarlarınız için seçeceğiniz yeşil tonlar arasında yer alır.

Kış Aylarında Boya Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Boyayacağınız yüzeyi ısıtmak, astarın ve boyanın yüzeye daha iyi yapışmasını yardımcı olur. İnfrared ısıtıcılar, radyant ısıtıcılar, hava üflemeli ısıtıcılar boya yapılacak olan alan ve yüzeyleri ısıtmak için yardımcı olabilir.
  • Havalandırma yapılamayacağından fanlardan yardım alınabilir.
  • İyi kalitede bir astar kullanılmalıdır.
  • Kaliteli doğru fırça ve rulolar tercih edilmelidir.
  • Sıcaklık 20 derecenin üzerinde tutmak ve önerilen süreden az beklememek gerekir.

  • Gündüz boya yapmanızı tavsiye ederiz. Güneşin ısısından faydalanabilirsiniz. En ideal süre 10:00 ile 14:00 aralığıdır.