Eski veya kötü fark etmeksizin çoğunlukla her evde küf sorunları meydana gelebilir. Sağlığımıza da zararı olan bu küfler rahatsızlık vermektedir. Evinizde küf sorunlarından korunmanız için bazı önlemler almanız gereklidir. Bu önlemlerin başında ise küf önleyici boya gelmektedir. Duvar ve tavanlarınızda küf önleyici boya kullanarak bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

Evlerin Hangi Bölümlerinde Küf Oluşur?

Evlerinizin iç ya da yüzey bölgelerinde su sızıntısı, çevresel faktörler, yalıtım eksiklikleri, buhar birikmesi, yetersiz havalandırma gibi sorunlar varsa zaman içersinde bunlar küf oluşumuna neden olabilir. Evinizin dış cephesinde iklimsel sorunlardan kaynaklı olarak da görülen küf, ev içerisinde hem rahatsız edici koku oluşturur, hem de görünüm olarak çirkindir ve sağlık için fazlası ile zararlıdır.

Pencere Kenarları ile Çevresi

Pencere kenarları ile çevresinde genellikle dıştan gelebilecek küf tehlikesinden etkilenmektedir. Evinizde yeteri kadar yalıtımın olmaması da küf için önemli bir nedendir.

Banyo-Tuvalet

Banyolarda küf oluşumunun nedeni buhar oluşumundan kaynaklıdır. Tuvaletlerde de su sızıntıları gibi sorunlardan dolayı bu sorunla karşılaşabilirsiniz.

Duvarlar

Küf oluşumu genellikle duvarlarda sıklıkla görülmektedir. Bunun nedeni ise yukarıda da saydığımız gibi çevresel faktörler, su sızıntıları, yalıtım sorunları gibi birçok etkenden dolayı duvarlarda küf görebilirsiniz.

Tavanlar

Küf duvarlarda olduğu gibi tavanlarda da sıkılık görülmektedir. Özellikle de çatı katlarında oluşan küf izolasyona da bağlı olarak oluşmaktadır.

Küf Önleyici Boya Nedir?

Küf önleyici boyalar genellikle kapatıcı etkiye sahip olmaları duvarların ya da tavanın arka tarafındaki nemin ön tarafa çıkmasını engellemesi için kullanılmaktadır. Duvarın nefes almasını önlemeyen antibakteriyel boyalar duvarın kuru kalmasını sağlar. Aynı zamanda tavanda ve duvarda oluşan sararmaları da engeller.

Küf Önleyici Tavan Boyası Özellikleri ve Uygulama Aşamaları

Küf önleyici tavan boyaların en iyi özellikleri, su bazlı akrilik, nefes alan, kokusuz kapatıcı özelliğine sahip boyalardır. Tavanlarda çatlama ile kabarma yapmadığından mantar ve küf oluşumunu da engelleyecektir.

Küf önleyici boya uygulamasının ilk aşaması, duvar ile tavanı temizlemesidir. Temizlik yapılmadan duvarlar boyandığında duvarda bulunan mikroorganizmaların üremesini sağlayarak sorun yaratır. Bunun için çamaşır suyu ve su yarıştırılarak küflü bölgelere sıkmalı ve bir süre bekletmelisiniz. Daha sonra nemli bir bez yardımı ile duvarı silerek kurumasını beklemelisiniz.

Zımparalama yaparak da pürüzsüz bir boyanın olmasını sağlayabilirsiniz. Duvarınız tamamen kuruduğunda, pürüzlü yerleri bir spatula yardımı ile kazıyarak zımparalayın. Şayet duvarınızda halen boşluk ya da kusurlu yer varsa onları da alçı ya da macun ile kapatabilirsiniz.

Küf önleyici boya uygulamasından önce uygulanacak bir diğer işlem ise duvara astar boya sürmektir. Bu işlem oluşacak yeni küflerin boyanızın üzerine geçmesidir. Aynı zamanda nemi de giderecektir.

Son aşamada ise küf önleyici boya işlemine geçebilirsiniz. Boya uygulamasından önce duvarlarınızın iyice kuruduğundan emin olmalısınız. Küf fazlası ile önemli bir sorun olduğundan kaliteli boyaları tercih etmeniz gerekir. Boyanın antibakteriyel olması küfe sebep olan bakterileri yok edeceğinden fazlası ile önemlidir. Ayrıca boya iki kat uygulanırsa daha iyi olacaktır.

Küf Oluşumuna Karşı Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Evinizde küf oluşumunu engellemek için evinizi düzenli olarak havalandırmanız gereklidir. Havasız kalan alanlarda buhar ve nem daha çabuk oluşmaktadır. Temizlik ve yemek pişirme sırasında evinizi havalandırmaya daha çok özen göstermelisiniz.

Aynı zamanda rutubete karşı, dış cephe kaplaması ve yalıtımı yapmalısınız. Evlerinizin içi, tavanlar ve dış cephe için küfe karşı dayanıklı boyalar seçmeniz gerekir. Son olarak her mekan için farklı özellikte boyalar da seçebilirsiniz.

Duvarlarınıza küf önleyici boyalar uygulamadan önce kesinlikle temizleme, zımparalama ve astar çekme işlemlerini uygulamanız gerekir. Her işlemin ardından duvarlar kesinlikle kurumuş olmalı ve sonrasında boya işlemlerini gerçekleştirmelisiniz.