Zamanınızın çoğunu geçirdiğiniz ofislerde eviniz kadar önemlidir. Çalıştığınız alanın temizliği kadar iç açıcı bir görünüme de sahip olması gereklidir. Bu durumu göz önünde bulundurarak duvar temizliği ve boyası da oldukça önemlidir. Ofislerinizin boya badana işlerini usta bir boyacıya yaptıracağınız gibi bazı püf noktalara dikkat ederek kendiniz de dilediğiniz renk ve şekilde boyayabilirsiniz. İyi bir boya yapmanın bazı püf noktaları bulunmaktadır.

Boya Öncesi Hazırlık

Ofislerinizin boyama aşamasından önce yapmanız gereken ilk iş ortamı boya yapmaya elverişli hale getirir. Ofislerinizi boyama başlamadan önce, boya yapılacak alanın içindeki tüm eşyalar boşaltılmalı ve güzelce temizliği yapılmalıdır. Aynı zamanda zemine dökülecek boya kalıntılarını engellemek için zemine naylon serip bantlarla sabitlemelisiniz.

Boya yapılacak olan duvarların boyaya uygunluğu kontrol edilmeli ve gerek duyulursa zımparalanarak pürüzsüz hale getirmelisiniz. Boya yapacağınız zeminde delik ve çatlak gibi sorunlar varsa bunları da alçı yardımı ile kapatabilirsiniz.

Kullanacağınız Boyayı Hesaplayın

Boya yapacağınız alana ne kadar boya uygulanacağının hesaplanmasının birkaç yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan ilki duvarların eni ile boyunu tek tek çarparak duvarların toplam metrekaresinin hesabı yapılmalıdır. Diğer yöntem ise zemin metrekaresi hesaplanarak üçe çarpılmalıdır.

Boya Seçimi ve Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi boya badana işlemleri için profesyonel bir boyacı desteği almalı ya da bu işi kendiniz de yapabilirsiniz. Boya yapmanın önemli püf noktalarından biri de kendi zevkinize göre iç açıcı renkler seçmek ve zemine uygun bir boya tipi belirlemek olmalıdır.

Tüm bunların ardından boya yapmaya başlayabilirsiniz. İlk olarak boya yapılacak olan fırçaya ya da ruloya fazla boya almamanız gereklidir. Fırçaya az boya almak hem boyanın az dökülmesini hem de yapılan boyanın daha iyi görünmesini sağlayacaktır. Yapılan boya ince bir kat uygulandıktan sonra üzerine bir kat daha boya uygulayarak daha profesyonelce bir görünüm elde edebilirsiniz.

Uygulanacak olan boya rengi seçimi yaparken ofisinizin durumuna ve zevkinize göre doğru rengi tercih etmeniz gerekir. Boya rengi kullanımında tavan rengine özellikle dikkat etmeniz gereklidir. Tavanda kullanılacak olan renge göre ofisleriniz daha iç açıcı, geniş ve ferah bir hava kazanacaktır. Bu nedenle tavan rengini daha açık renkler seçerek doğru bir seçim yapmış olursunuz.

Boyanın Uygulanması Nasıl Olur?

Duvarları boyamaya başladığınızda kendiniz için en uygun olan fırça ya da ruloyu seçmeniz gerekir. Boyayı mümkün oldukça az alarak ince bir kat halinde uygulamalı ve duvarın tamamı boyandığında bir kat daha boya uygulamalısınız. Fırça darbeleri sürekli aynı yönde vurulmalıdır ve iz bırakmamasına dikkat edilmelidir.