Temelde su bazlı akrilik reçinelerden elde edilen sızdırmazlık malzemelerinden biri olan akrilik, direkt suya maruz kalan yerlerde kullanıma uygun değildir. Boyanabilir bir malzeme olduğundan iç ve dış dekorasyonlar için akrilik sızdırmazlık maddesi oldukça idealdir. Kuruduktan sonra sertleşen akrilik mastik doğa dostudur ve farklı yüzey boşluklarından gelecek olan toz ve haşerelerden koruma sağlamaktadır.

Silikon mastik ise, neme, dış hava koşullarına ve kimyasallara karşı oldukça dayanıklı üründür. Kalıcı esnekliği ile ön plana çıkan silikon mastik yüksek yapışma özelliğine sahiptir. Yüksek ve düşük sıcaklıklarda esnekliğini korumaktadır. Küf oluşumuna karşı oldukça dayanıklı olan genel bakım ürünleri arasında yer alan silikon mastik doğrudan suya maruz kalacak yerlerde de rahatlıkla kullanılabilir.

Akrilik Mastik Uygulama Alanları

Yüksek ya da düşük sıcaklığa, neme karşı dayanıklı olan akrilik mastik çeşitleri hem iç hem de dış mekanlarda farklı malzemeler ile uygulanmaktadır. Çoğunlukla inşaatlarda meydana gelen çatlaklar ile boşlukların kapatılması, prefabrik malzemelerde meydana gelen genleşme fugalarında, demir, alüminyum, PVC ve ahşap doğramların montajlarında, alüminyum çatı ile cephe kaplama plakalarının birleşmelerinde kullanılmaktadır.

Akrilik Mastik Hangi İsimlerle Bilinmektedir?

Akrilik mastikler Türkiye’de silikonize akrilik mastik, su bazlı akrilik mastik, elastik akrilik mastik, kapı ve pencere mastiği, yangına dayanıklı akrilik mastik, mastik macun gibi isimlerle bulunurken dünyada, latex acrylic caulk, acrylic sealant, siliconized acrylic caulk, latex acrylic sealant, siliconized acrylic latex caulk gibi isimler ile bilinir.

Silikon Mastik Uygulama Alanları

Silikon mastikler genellikle alüminyum, ahşap ve PVC doğramalarda, lavabo küvet, seramik ve fayanslarda, araçların su, toz ve ses yalıtımlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Pencere, kapı, can birleşme yerleri gibi genel amaçlı kullanımlar için genel amaçlı silikonlar tercih edilebilir.

Silikon Mastik Hangi İsimlerle Bilinmektedir?

Silikon mastik çeşitleri Türkiye’de genellikle renkli silikon, anti küf silikonu, akvaryum silikonu, oto silikonu, kapı ve pencere silikonu, ısıya dayanıklı silikon, inşaat silikonu olarak adlandırılırken dünyada, silicone caulk, acrylic gap sealant, acetoxy silicone sealant, sanitary selicone gibi isimlerler bilinmektedir.

Silikon Mastik İle Akrilik Mastik Arasındaki Farklılıklar

Akrilik mastikler silikon mastiklere göre boyanabilir olduklarından daha avantajlıdır. Birçok akrilik mastik boyanırken silikon mastikler boyanmamaktadır. Bununla birlikte, diğer bütün alanlarda silikon sızdırmazlık malzemeleri akrilik sızdırmazlık malzemesinden daha iyi performans gösterir.

Silikon mastik çeşitleri daha esnek olurken uzun ömürlü olması ile de dikkat çeker. Akrilik mastik ise uygulandığı iklime göre değişmektedir. Aynı zamanda silikon mastik çeşitleri, akrilik mastiklere göre daha kolay uygulanmaktadır.