Menu
Sepet


Testere & Bıçak

İnsanların yüzyıllardan bu yana kullandığı bir el aleti olan testere, başta ahşap olmak üzere belli sertlik düzeyine sahip malzemeleri düzgün biçimde kesmek için kullanılıyor. En az bir yüzeyi dişli yapıda ve keskin olan alet, keseceği ürünün yüzeyine sabitlendirildikten sonra öne ve arkaya hareket ettirilerek kesim işlemi yapılır. Teknolojik gelişmeler ve insan ihtiyaçlarının farklılaşmasıyla birlikte klasik testerelerin yanı sıra farklı tasarımlara ve kullanım amaçlarına sahip olan yeni modeller ortaya çıkmıştır. İç ve dış mekan kullanımına uygun, değişik sertlikte ve büyüklükte ürünlerin kesimleri için üretilmiş çok model seçenekleri bulunur. Onlarca değişik özellikteki model içerisinde bireysel tercihlerin yanı sıra profesyonel kullanıma uygun ürün çeşitleri de yer alıyor.

Meslek Gruplarına Özel Tasarlanmış Testere Çeşitleri

Testere modelleri, birden fazla meslek grubunda sürekli olarak tercih ediliyor. Bazı meslekler için yardımcı bir araç görevi gören testerelerden odunculuk ve mobilyacılık gibi mesleklerde ise ana araç olarak devamlı yararlanılıyor. Meslek gruplarına özel olarak üretilmiş olan testere çeşitleri arasında alet uzunluğu, keskinlik, diş derinliği, keskin yüzey sayısı, sap ve uç biçimi bakımından değişik birden fazla model yer alıyor. Testere kullanıcılar, kesecekleri ürün ve gerçekleştirecekleri işlem çeşidine göre bir testere satın alabilirsiniz. Bu sayede planlanandan derin, uzun ya da kısa bir kesim işlemi yapılmamış oluyor. Estetik durmayan pürüzlü kesim gibi istenmeyen nitelikte bir sonuçla karşı karşıya kalınmamış oluyor. Yanlış boyutlu kesim yapmamak için gönye gibi araçlardan faydalanılması tavsiye ediliyor.

Düz Açılı, Hareketli, Kavisli ve Derin Kesim Olanağı

Testere çeşitleri, alıcılara düz açılı kesimin yanı sıra değişik çeşitte kesim yapma olanağı tanıyor Sığaça testere modelleri, düz kesim yapmak için amacıyla tercih ediliyor. Derin kesim fırsatı sunan testere çeşitleri sebebiyle büyük boyutlu malzemelerin kesilmesinde olanak tanıyor. alıcılara kavisli ve hareketli işlem yapma fırsatı sunan testere çeşitleri, başta ahşap işçiliği ve el yapımı mobilya imalatında tercih edilir. Metal ve ahşap malzemeler, tasarımlara özel şekilde kesilebiliyor. Sonunda kullanıcılar, planlamış oldukları bütün detayları gerçekleştirebiliyor. Ağaç veya çalı budama amacıyla kullanılan kaba kesimlerde geride pürüz kalması önemli olmadığı için kesim tekniğine dikkat edilmiyor. Testerenin gerekli uzunluğa ve keskinliğe sahip olması, budama için kullanılmasına yetiyor.

Farklı Sertlikteki Malzemeler İçin Geliştirilmiş Testereler

Birden fazla marka, değişik sertlikteki malzemelerin uygun biçimde kesimi için testere çeşitleri geliştiriyor. Nedeniyle ortaya zengin bir ürün çeşidi çıkıyor. Tilki kuyruğu şeklindeki testere çeşitleri, alçıpan gibi özenli kesilmesi gereken yumuşak malzemeler için kullanılıyor. Kıl testereleri, başta demir olmak üzere sert metal malzemelerin kesilme işleminde kullanılır. Çoğunlukla inşaat sektöründe tercih edilen elmas dişli gaz beton testereleri, beton ve tuğla kesiminde kullanılıyor. Kullanıcılar, ağaç ve odun kesimi için el testeresi, ince kesimler için bağ testeresi, orta genişlikteki malzemelerin kesiminde ise pala testere çeşitlerinden faydalanıyor.

Testere Aksesuarları Çeşitleri Nelerdir?

Daire testere, gönye, tilki kuyruğu testere, dekupaj ve budama testeresi, şerit, demir ve kıl testere gibi modellere ayrılan ürünler, aksesuar bakımından da geniş ürün yelpazesine sahiptir. Dekupaj testere bıçağı, performans bakımından güçlü ve dayanıklı testere aksesuarları içerisindedir. Hızlılık, temizlik, hassasiyet, stabilite ve açı hassasiyeti değişiklik gösterir. Testere bıçağı ve testere ucu, tercih ederken dairesel testere avantajlarını da dikkate almalısınız. Bunun yanı sıra devir sayısı, motor gücü, koruyucu gövdenin iç boyutu ve motor mili büyüklüğü dikimine dikkat edilmesi gerekir. İğ hızı ve dönüş adedi bıçak boyutu ile alakalıdır. Testere bıçaklarındaki diskler sert ve özel bir alaşımdan üretilmiştir. Testere bıçağı yardımıyla testere dinamik dengeleme ve eksenel ile radyal yönde akım kontrolü sağlamaktadır. Bıçak özellikleri, boyutu, işlev parametreleri ve bıçağın üretildiği malzeme özelliklerine göre iki kategoriye ayrılır. Bunlar katı, sert ve disk tipi testere bıçakları olarak bilinmektedir. Testere aksesuarları dilediğiniz bıçak, testere ucu ile tercih edilmektedir. Burada en önemli özellik testerenizin tarzıdır. Elektrikli testere aksesuarlarını tercih ederken daha özenli olmalısınız. Elektrikli ürün tercihleri daha geniş bir yelpazeye sahip olduğu için birbirleri ile uyumlu olmayabilirler. Bu durumda makinenizin kullanım ömrünü kısaltabilir.

Bu kategoride ürün bulunamadı.