Menu
Sepet


Zımba Teli

Zımba makinesinin en önemli ekipmanı olan zımba telleri, boyutlarına, üretildikleri malzemeye ve renklerine göre değişmektedir. Zımba teli satın alırken sahip olduğunuz zımba makinesinin boyutlarını göz önünde bulundurmanız gereklidir. Bunun dışında ne sıklıkla ve hangi ihtiyacınız için zımba kullanacağınızı da belirlemeniz gereklidir. Böylelikle ihtiyaçlarınızı karşılayacak kaliteli zımba telini kolay bir şekilde seçebilirsiniz.

Zımba Teli Nasıl Takılır?

Zımba makineleri tek uçlarından birbirine bağlı iki koldan oluşmaktadır. Üst kolda kızaklı bir tepsi ile bıçak varken alt kolda yiv yer almaktadır. Zımba telini, zımba makinesine takmak için, öncelikle üst kolu kaldırmalı ve zımba telini tepsinin içine yerleştirmelisiniz. Zımba telleri yapıları gereği özel bir yapışkan ile birbirine yapıştırılmış halde bulunmaktadır.

Bu nedenle zımba tellerini makineye kolaylıkla yerleştirmek için tellerin birbirinden ayrılmamış olmasına dikkat edilmelidir. Zımbalama işlemi yapılırken kullanılmış olan telin yerine kızaklı tepsi içinde yeni tel ileriye doğru kendiliğinden itilmektedir.

Eğer zımbada bu işlem doğru şekilde çalışmıyor ise tepsideki mekanik yay bozulmuş olabilir. Bu durumda ise zımba telinin zımba ağzına sürülmesi için elinizi kullanmanız gerekebilir. Yine de bu işlemin yapımında dikkatli olmak gereklidir.

Zımba Teli Nasıl Çıkartılır?

Zımba teli bulunduğu kağıttan çıkartılmak için birkaç farklı yöntem uygulanabilir. Çoğunlukla başka bir ekipmanı bulunmayan kullanıcılar, anahtar ya da tırnaklarının yardımı ile zımba telini çıkartma yollarını deneyebilirler. Bu yöntem zor olmakla birlikte kişinin ellerine ve kağıda zarar verebilir. Bu nedene zımba telini kağıttan kolaylıkla çıkartmak için tel sökücü makineler kullanılabilir.

Böylelikle kağıda zarar vermeden kolay bir şekilde zımba telini çıkartabilirsiniz. Yine de zımba telini tel sökücü harici bir eşya ile çıkartmak istiyorsanız, teli kağıdın ön yüzünde görünen tek çizgi şeklindeki bölümünden sökmek yerine kağıdın arkasına kıvrılan iki ucu açarak sökmeniz daha doğru olacaktır. Böylelikle kağıda zarar vermeden ya da kağıdı çok az kırıştırarak kolaylıkla zımba telini çıkartabilirsiniz.

Zımba Teli Hangi Malzemeden Yapılmaktadır?

Zımba telleri farklı malzemelerden üretildikleri gibi üretimde çoğunlukla tercih edilen malzeme çeliktir. Tercihe göre galvaniz ve nikel kaplanabilir. Genellikle malzemenin sağlam, dayanıklı, paslanmaz yapıda ve kararma yapmayan özelliğe sahip olması gereklidir.

Kaliteli malzemelerden üretilen zımba telleri, kullanıcıya uzun ömürlü bir kullanım olanağı tanımaktadır. Ayrıca zımba telinde kullanılan malzeme, kolay esneyen yapıda da olmamalıdır. Kolay esneyen malzemelerden üretilen zımba telleri, kolay kırılabilir, kısa sürede deforme olabilir ve işlevini yitirebilir.

Zımba Teli Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Zımba teli seçimi yaparken önceliğiniz zımba makinenize uygun ölçülerde zımba telleri seçmek olmalıdır. Büyük boyutlarda olan zımba telleri tek seferde fazla kağıdı zımbalamak için kullanılmaktadır. Eğer az sayıda kağıdı zımbalamak için zımba teli kullanacaksanız, küçük ve orta boydaki zımba tellerini tercih edebilirsiniz.

Bunun dışında zımba telini zımba makinenizin içerisine yerleştiremiyor ya da yerleştirseniz de zımbayı kullanamıyorsanız, zımba teli makinenize büyük ya da küçük gelmiş olabilir. Aynı zamanda zımba tellerinin ölçü bilgilerinin yanında, zımbalayabileceği maksimum kağıt sayısı da belirtilmelidir.

Bu sayılara göre de size en uygun olan zımba telini kolaylıkla seçebilirsiniz. Zımba teli seçimlerinizde özellikle kararma yapmayan dayanıklı malzemelerden üretilenler tercih edilmelidir. Resmi bir kurumda kullanılan zımba tellerinin çoğunlukla büyük boyutlarda olması gereklidir.

Ofisler için orta boyuttaki zımba telleri uygun olurken evlerde kullanım için küçük boyutlu zımba telleri tercih edilmelidir. Kağıt kullanımı için üretilen zımba tellerini farklı malzemeleri zımbalamak için kullanmamalısınız. Deri kumaş ya da ahşap gibi malzemeleri zımbalamak için farklı zımba makinelerini tercih edebilirsiniz.

Bu kategoride ürün bulunamadı.