Menu
Sepet

Okul Boyaları

Boya Kalemi

 

Boya kalemleri çocukların ve yetişkinlerin kendilerini çeşitli biçimlerde ifade edebilmek için kullanabileceği vazgeçilmez resim malzemeleridir. Boya kalemi fiyatları, boyanın türüne, pigment oranına, kalitesine ve özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Yoğun pigment içeriği taşıyan sanat boyaları daha pahalı, düşük pigmentli öğrenci boyaları ise daha uygun fiyat yapısına sahip ekonomik ürünlerdir.

 

Boya Kalemi Çeşitleri Nelerdir?

 

Boya kalemleri, içerdikleri boyanın cinsine göre çeşitli sınıflara ayrılır. Kuru boya olarak da bildiğimiz renkli kalemler, yoğun bir pigmentten meydana gelen çekirdeği ve ahşaptan imal edilmiş koruyucu kılıfı bulunan kalemlerdir. Klasik kurşun kalemler grafit ve kil karışımıyla imal edilirken, renkli kalemler genel olarak balmumu, pigmentler, katkı maddeleri ve bağlayıcı maddeler kullanılarak üretilir.

 

Formül yapısına göre kuru boyalar yağ veya su bazlı olabilir. Su bazlı boyalar, sulu boyaya benzer biçimde sulandırılarak kullanılabilir. Kullanım amacına paralel olarak değişik tipte renkli kalemler bulunmaktadır. Sanatçı kalemi olarak tanıdığımız profesyonel kuru boya kalemleri, öğrenci kalemleri olarak tanıdığımız boyalara oranla daha yüksek ve daha kaliteli pigment içeriği taşımaktadır.

 

Profesyonel kuru boya kalemleri ışığa karşı dayanıklılık, çekirdek dayanıklılığı, kırılma ve suya karşı direnç gibi önemli nitelikleri taşıyan kalemlerdir. Öğrenciler için imal edilen cazip fiyatlı renkli kalemler, sanatsal kalemlerden daha düşük kalitededir ve ışık dayanaklığı daha düşüktür. Uygun fiyatlı renkli kalemler resme yeni başlayanlar için en ideal ürün alternatifidir.

 

Sulu Boya Kalemi Nasıl Kullanılır?

 

Sulu boya resim, en eski resim çeşitlerinden bir tanesidir. Sulu boyalar ve sulu boya kalemleri keyifli, cazip fiyatlı ve yaratıcılığı gözler önüne sermek için çok yönlü ürünlerdir. Su bazlı ve toksik olmayan formülle üretilmiştir. Bu sebeple çocuklara resim öğretmek için en uygun malzemelerdir. Sulu boyalar şeffaf renk özelliği sebebiyle genel olarak natürmort, manzara ve portreleri betimlemek için tercih edilir.

 

Sulu boya kalemleri yahut suda çözünür kalemler, nemli fırçalarla işlem gördüğünde sulu boya olarak kullanılabilen kalem çeşididir. Kuru şekilde kullanıldığında klasik kuru boya kalemiyle aynı neticeler elde edilir. Sulu boya kalemlerin ıslak kullanılabilme özelliği genel olarak renkleri homojen bir biçimde karıştırmak için tercih edilmektedir. Pek çok sanatçı, eskizlerini yahut ilk çizimlerini yapmak için sulu boya kalemleri kullanmışlardır.

 

Sulu boya yaparken, en az sulu boya kadar kullanılacak kağıdın kalitesi de çok önem arz etmektedir. Kağıt tercihi resmin içeriğini, ağırlığını, dokusunu ve kalitesini gösterdiği için sulu boya uygulamalarında önemli bir yere sahiptir. Boya ıslak iken renkler koyu görünür ve kuruduktan sonra renkler büyük ölçüde canlılığını kaybeder.

 

Değişik teknikler ve biraz ekleme ile renklerin yoğunluğu artırılabilir. Sulu boya genel olarak çok hızlı kuruyan boyadır. Boya yaparken çok fazla suyla işlem yapıyorsanız, kurutma işlemine hız katmak için saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz. Sulu boyalar, değişik ortamlara çabuk uyum sağlar. Mesela boyalarınızı grafit ve mürekkeple beraber rahatlıkla kullanabilirsiniz. Resminizin ilk ayrıntılarını sulu boya ile yapabilir, kalanına akrilik ile devam edebilirsiniz.

 

Pastel Boya Çeşitleri Nelerdir?

 

Pastel boya kalemlerinin en önemli niteliği saf pigmentten imal edilmiş olmasıdır. Pasteller sert, yumuşak, yağlı ve kalem olmak üzere dört farklı şekilde satışa sunulur. Pastel boyanın sertliği yahut yumuşaklığı, pigmenti bağlayan madde miktarına göre değişiklik göstermektedir. Yumuşak pastel boyalarda daha az bağlayıcı ve daha fazla pigment yer almaktadır.

 

Pastel boyalar normalde yuvarlak bir şekildedir. Sert pasteller genel olarak dikdörtgen biçimindedir ve çubuğu bir arada tutabilmek için daha fazla bağlayıcıya haizdir. Her bir pastel değişik niteliklere sahiptir ve farklı etkiler oluşturur. Mesela, yumuşak pastellerin harmanlanması çok basittir. Sert pasteller belirgin hatlar ve detaylar oluşturmak için idealdir. Yağlı pasteller, profesyonel efektler meydana getirmek için muazzamdır. Pastel boyalar, doğru kullanıldığında en kalıcı boya çeşitlerinden bir tanesidir. Zaman içerisinde çatlama, sararma ve kararma olmaz.

Bu kategoride ürün bulunamadı.