Sepet
Sentetik Yağlı Boya

Boyanmak istenen alanlardan maksimum verim almak için yüzeye uygun boya seçimi yapılması oldukça önemlidir. Ahşap eşyaların, mobilyaların ve alanların bu yapı malzemesine uygun boya türleri ile boyanması gerekir. Ahşap yüzeyler hem dekorasyon hem de hobi amaçlı boyanmaktadır.

Su bazlı akrilik boya çeşitleri ile sanatsal ahşap hobi ürünlerinin yanı sıra ahşap mobilyalar ya da duvarlar da rahatlıkla boyanmaktadır. Ahşap boya kullanırken, kullanılan yüzey nasıl olursa olsun bazı hazırlıkları yapmak ve önemli püf noktalarına dikkat etmek gereklidir. Bu şekilde boyama işlemlerinden yüksek verim almak mümkündür.

Panel kapı boyaları sayesinde ise kapı boyama temel becerilere sahip tüm yetişkinler tarafından yapılacak tadilat işlerinden biri haline gelmektedir. Ahşabın dokusunu ortaya çıkartan, su bazlı ve kokusuz yeni nesil panel kapı boyaları çeşitli renklerde sunulmaktadır. Boya özelliklerine göre iç ya da dış mekan uygulamalarında kullanılabilir.

Panel Kapı Nasıl Boyanır?

Panel kapı boyaları oldukça hızlı kuruduklarından uygulama sırasında kapının menteşelerden çıkarılmasına gerek yoktur. Boyanın damlaları sonucunda yüzeyin kirlenmesini önlemek için, uygulama alanını örtüyle kaplamak çoğu kez yeterli olacaktır.

Boyama yapılmadan önce çıkarılması gereken parçalar, kapının tutma kolları ya da tokmak bölümü olmalıdır. Bu kısımları çıkartmadan boyayabilmek için boya maskeleme bandı da kullanılabilir. Kapı aksesuarları çıkartıldıktan sonra kapının temiz ve kuru olduğundan emin olmak gerekir.

Nemli bez ile kapı temizliği yapıldıktan sonra yüzeyin tamamen kurutulması gerekir. Panel kapı boyalarında tutuculuğu arttırmak için yüzeyin ince bir zımpara ile hafifçe aşındırılması önerilmektedir.

Zımpara işlemi sonucu oluşan toz tabakası temizlendikten sonra boyama işlemi yapılabilir. Panel kapının desenli bölümleri için uygun büyüklükte fırça, düz ve geniş bölümler için rulo kullanılması tavsiye edilir.

Panel kapı boyası fırçası uzunluğu düz kapı modelleri için 10 cm, desenli modeller için çoğunlukla 5 cm’dir. Fazla boya tüketiminden kaçmak için fırçadaki ya da rulodaki fazla boyayı almayı sağlayan boyacı kabı çeşitleri de kullanılabilir.

Ahşap Boyası Nasıl Yapılır?

Ahşap boyası yapmadan önce dikkat edilmesi gereken hususlar önemlidir. Bu noktaların başında zeminin hazırlanması gelmektedir. İşe boya yapılacak ahşap zeminde bulunan çatlakların doldurulması ile başlanmalıdır.

Uygun bir macun kullanarak zeminde bulunan sorunlu bölgeler doldurulmalıdır. Macun bir süre kurumaya bırakılmalıdır. Macun ile doldurulan dolgulu bölge boyanmadan önce zımparalanıp düzlenir. Tozlar temizlendikten sonra boyama işlemi yapılabilir.

Boyanacak yer iç mekan zemini ise, doğal bir kahverengi ahşap boyası ile boyama yapılması önemlidir. Ahşap boyası olarak kullanılan su bazlı akrilik boyalarla çeşitli hobi eşyaları ya da mobilyalar da boyanabilir.

Çabuk kuruyan, örtücü, kolay sürülen ve farklı renkte olabilen su bazlı boyalar ile istenen verimi elde etmek kolaydır. Boyama işlemi öncesinde öncelikle boyayacağınız eşyayı geniş bir naylon üzerine yerleştirmeli ya da boya hazırlığını balkon gibi açık alanlarda yapmalısınız.

Bu şekilde boyanın diğer eşyalara sıçrama olasılığını ortadan kaldırmış olursunuz. Eğer boyamak istediğiniz objede boya varsa kalın zımpara ile eski boyayı sökmeniz gereklidir. Ardından boşlukları ya da çatlakları ahşap macunu ile doldurabilir ve boya işlemini tamamlayabilirsiniz.

Ahşap Boyası Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ahşap boyası kullanırken zeminin boya işlemine hazır hale gelmesinin yanı sıra boyanın kıvamı da oldukça önemlidir. Boyanacak olan alanın pürüzsüz olması şartı yerine getirildikten sonra boyanın ne çok koyu ne de çok akışkan olmadığından emin olmanız gereklidir.

Akıcılığı fazla olan boyalar ile istenen verim elde edilmez. Çok koyu boya ise yüzeylerde pütürlerin olmasına neden olur. Bu nedenle su bazlı boyalara su ekleyerek yoğunluğunun seyredilmesi gereklidir. Boyamada uygun fırça ve tutuş şekli de önemlidir.

Bir peçete yardımı ile fırçada bulunan fazla boyanın arada bir alınması, fırçanın yatay hareketlerle düzenli şekilde kullanılması ve boyanacak alanın bloklara bölünerek boyanması da fazlası ile kritiktir.

Dağınık yapılan boyama işlemi dalgalı ve hoş olmayan bir görünüme neden olabilir. Boyanan alan genellikle 20 dakika içerisinde kurumaktadır. Tam anlamı ile kuruduğuna emin olunan alan tekrar zımparalandıktan sonra bir kat daha boyanmalıdır. Bazı yüzeylerde istenen renge ulaşmak için ikiden fazla kat gerektiği de unutulmaması gereken konulardan biridir.

Kapı boyası panel kapı boyası ve çelik kapı boyama ahşap kapı boyası gibi ürünler yağlı boya renkleri kapı boyası renkleri kapı boyası fiyatları favorini Al da.

Sentetik Yağlı Boya

Yalaz Sentetik Enamel  Beyaz  15 Kg
Tükenmek Üzere% 20
Yalaz Sentetik Enamel Siyah  0,75 Lt
Tükenmek Üzere% 20
Yalaz Sentetik Enamel 7016 Antrasit Gri 0,75 Lt
% 20
..
71,28 TL 56,75 TLVergiler Hariç:52,54 TL