Menu
Sepet

Sıcak Silikon Tabancası

Hobi amaçlı ya da profesyonel doğrultuda el becerisi gerektiren çoğu işte yardımcı aletlerden biri de silikon tabancasıdır. Yapılacak olan iş içerisinde yapıştırmayı ya da doldurmayı gerektiren aşamalar varsa silikon tabancası fazlası ile kolaylık sağlamaktadır.

Farklı yüzeyleri birbirine yapıştırmak için kullanılan silikon tabancaları, eğlenmeyi bilenlerin eline geçtiği zaman adeta bir hobi nesnesi haline gelir. Ev içerisinde bulunan ihtiyaçları giderebilecek her türlü alet ve edevatı içeren takım çantaları içinde mutlaka silikon tabancasının da bulundurulması beklenmektedir.

Bunun nedeni ise silikon tabancalarının geniş kullanım alanına sahip olmalarıdır. Ergonomik bir tasarıma sahip olması için tabanca şeklinde dizayn edilen silikon tabancalarının kullanımı oldukça kolaydır, pratik birkaç işlemin ardından istek ve ihtiyaçlar başarılı bir şekilde karşılanmaktadır.

Sıcak silikon tabancaları daha çok yapıştırma ve tamirat işleri için tercih ediliyor olsa da, kullanım alanları fazlası ile geniştir ahşap, plastik, metal, karton, kumaş gibi aklınıza gelen her türlü yüzeylerde kullanılabilir. Üstelik kaymaz, iz bırakmaz ve koku yapmaz.

Kullanımı da oldukça basittir. Tabancanın arkasına silikon mumu yerleştirerek tetiğine basmanız yeterli olacaktır. Böylelikle mum, sıcak olan iç kısımdan eriyerek çıkacak ve bu sayede tabancanız her türlü işiniz için hazır hale gelecektir.

Sıcak Silikon Tabancası Kullanım Alanları Nelerdir?

Sıcak silikon tabancaları metal ve ahşap başta olmak üzere ısıya dayanıklı tüm yüzeylerde kullanılmaktadır. Diğer yandan kumaş üzerindeki işlemlerde de sıcak silikon tabancası tercih edilebilir.

Elektronik devrelerde, maket yapmaya dayalı olan çeşitli hobilerde ve daha pek çok alanda rahatlıkla kullanılan bu tarz silikon tabancalarının da en popüleri olarak sıcak silikon tabancası değerlendirilmektedir.

Silikon Tabancası Nasıl Kullanılır?

Silikon tabancasının kullanım mantığı fazlası ile pratiktir. Tabanca formunda olan aletin arka kısmında hazneye benzer bir alan bulunmakta ve bu bölgeye silikon yerleştirilmektedir. İnce ve uzun olan silikonlar, bu hazneye yerleştirilerek kullanıma hazır hale getirilmektedir. Daha sonra ise tetiğe basmak, her iki yüzeyi birbirine yapıştırmak için yeterli olacaktır.

Silikon tabancaları elektrik ile çalıştığından prize takılı halde kullanılmaktadır. Şarjlı modelleri de bulunan tabancaların piyasadaki yaygın türü kablolu olandır. Silikon tabancasına silikon yerleştirildikten sonra bir süre beklemek gereklidir. Çünkü silikonun kullanılması için ısıtılması gereklidir.

Sıcak Silikon Tabancaları Güvenle Nasıl Kullanılır?

Sıcak silikon tabancalarının arkasına ona uygun mumu yerleştirin ve mum sıcak kısma girene kadar bastırın. Sonra biraz bekleyerek kullanmayı deneyin. Mum tamamen erimiş ise tabanca kullanıma hazır demektir.

Sıcak silikon tabancaları ihtiyacınız için seçim yaparken küçük ya da büyük, kablolu veya kablosuz olmasına dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda tabancanızın mum haznesine uygun mumu öğrenerek mumunuzu ona göre almanız gerekir.

Bazı tabancalar sadece kendi mumlarını kullanmaktadır. Kazalara yol açmamak adına kullanmadığınız zamanlarda tabancanızın fişini çekmeyi ve sıcakken tabancanın ucu ile eriyen silikona dokunmamaya dikkat etmelisiniz.

Elektrikli silikon tabancaları arasında yer alan sıcak hava tabancası, diğer bir adı ile ısı tabancası başlıca olarak sıyırma ve yapıştırıcıyı sökme, boya sökme, şekillendirme ve kurutma olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır.

Çok sıcak havayı uzağa iletebildiklerinden kullanırken dikkatli olunması gereken sıcak hava tabancaları tüm hobi ya da tadilat işlerinizde adeta kurtarıcınız olacaktır. Bütçenizi yormayan silikon tabancası fiyatları için Favorinial’ın geniş ürün yelpazesi arasında keşfe çıkabilir, yüksek kaliteyi uygun fiyat ile temin edebilirsiniz.

Silikon Tabancası Nasıl Seçilir?

Silikon tabancası seçimi yaparken sıcak ve soğuk türlerin farklılıklarının göz önünde bulundurulması gerekmekle beraber kullanım amaçları da önemli kriterler arasındadır. Hobi amaçlı basit kullanımlarda kompakt niteliğe sahip küçük modeller tavsiye edilirken, profesyonel kullanımlar için komplike modeller tercih edilebilir.

Diğer yandan silikon yerleştirme haznesinin büyüklüğü de modelden modele değişmektedir. Küçük çaplı veya büyük çaplı işlemlerde kullanılan silikon tabancalar farklı olmaktadır. Aynı zamanda açma-kapama düğmesine sahip silikon tabancaları enerji tasarrufu konusunda da bir öne çıkmaktadır. Bu tür düğmeye sahip olmayan silikon tabancalar fiyatlandırma konusunda avantajlı konumda yer almaktadır.

Bu kategoride ürün bulunamadı.