Sepet

Evlerde ve iş yerlerinde günlük hayatın aksamaması için pek çok farklı su tesisatı sistemlerinden faydalanmaktadır. Bu tesisat sistemleri genel olarak elektrik, su ve doğalgaz tesisatlarından oluşur.

Tesisat sistemlerinin normal seyrinde çalışması ya da yaşanan sorunların tamir edilmesi için kullanılan malzemelere su tesisatı tamir malzemeleri denmektedir. Tesisat tamir malzemeleri elektrik, su ya da doğalgaz tesisatlarının herhangi bir yerinde meydana gelen arızaların tamir edilmeleri için kullanılan malzemelerdir.

Tesisat sistemi içinde yer alan bağlantı kabloları gibi malzemeleri de kullanarak tamir ile tadilat işlemlerini yapabilirsiniz. Su tesisatı, temiz suyu musluklara aktarma, kirli suyu kanallar yardımı ile evlerden uzaklaştırma işlemini gerçekleştiren sistemdir.

Su Tesisatı Çeşitleri Nelerdir?

  • Temiz Su Tesisatı
  • Pis Su Tesisatı

Temiz Su Tesisatı

Binalarda suyu, kullanma yerlerine kadar ileten boru ağında temiz su tesisatı denmektedir. Bu tesisat, dış temiz su tesisatı ve iç temiz su tesisatı olarak ikiye ayrılmaktadır. Dış temiz su tesisatı binalarda boru hatlarının döşenmelerinde su borusu ile sayaç arasında kalan kısımdır. İç temiz su tesisatı ise temiz suyu katlara dağıtan kolonlar ile kolonlardaki suyu kullanma yerine götüren bağlantı borularından oluşmaktadır.

Temiz su tesisatında kullanılan borular kullanım amacına uygun su kalitesini etkileyecek ve korozyona dayanıklı malzemelerden yapılmaktadır. Temiz su tesisatında kullanılan borular farklı malzemelerden yapılmaktadır. Günümüzde ise çoğunlukla galvanizli boruların yerini plastik borular almaya başlamıştır.

Fakat sıva üstü tesisatlarda sert çekilen bakır borular estetik yönlerinden dolayı tercih edilmektedir. Temiz su tesisatlarında sayaç yönünde su boşaltılması sağlamak için yatay borulara %1 eğim verilmektedir. 

Ayrıca ağır vasıta geçecek olan yerlerde ise gerekli önlemler alınmalıdır. Kolektör yapımında kaynak kullanmamak gereklidir. Fakat kullanılması zorunlusu ise tekrar galvanizlenme işlemi gerçekleştirmek gerekir.

Pis Su Tesisatı

Çatı, balkon, avlı gibi yüzeylere düşen yağmur suyu da dahil çeşitli sarf yerlerinden gelen atık suları, pislikleri şehir kanalizasyonuna ya da çürütme tesislerine ileten boru ağına pis su tesisatı denmektedir.

Su Tesisatı Nasıl Döşenir?

Su tesisatı, temiz suyun kaynaktan çıkmasının ardından su borularının binalara döşenmesi ile kullanıma hazır hale gelmesi ve kullanımın arından atık suyun meydana gelmesi ile arıtılarak doğaya tekrar gönderilmesi aşamalarının tamamıdır.

Su tesisatı, profesyonel bir su tesisatçısının doğru uygulamaları doğrultusunda sorunsuz bir kullanım sağlamaktadır. Su tesisatlarının döşenmelerindeki yanlışlıklar, su tesisat borularının doğru montajlanmaması ve klozet, küvet gibi araçların kuruşunun düzgün yapılmaması su tesisatı ile ilgili sorunlar yaşamanıza neden olabilir.

Su Tesisatı Boruları Nelerdir?

  • Plastik Boru
  • Çelik Boru
  • Bakır Boru
  • Pirinç Boru
  • Galvanizli Çelik Boru

Su tesisatı boruları sıhhi tesisatın en önemli malzemelerdir. Bu borular çeşitlilik gösterir. Ayrıca doğru yerde doğru şekilde kullanılmaları gerekir. Su tesisatında hangi çeşit boru kullanılacağı doğru şekilde tespit edilmelidir.

Plastik borular çoğunlukla PVC özelliğe sahiptir. Plastik olmaları sağlamlık açısından yanılgıya düşürüyor olsa da PVC olması fazlası ile dayanıklı bir yapıya sahip olmasını sağlamaktadır. Tercih edilmesinin nedenleri arasında kireç yapmaması ve paslanmamasıdır.

Çelik borular, hem sağlam hem de esnek bir yapıya sahiptirler, kesme, eğme gibi işlemlerde esnekliğinden dolayı kolaylık sunar. Bu özelliği sayesinde sıvı ve gaz iletilecek olan alanlarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Bakır borular ise ısıyı en iyi eton boru çeşidi özelliği ile bilinir. Bu yönünden dolayı su tesisatının doğal gaz döşemesi alanında sıklıkla kullanılmaktadır. Bakır borular eğip bükme aşamalarında zorluk gösterdiklerinden az eğim gerektiren alanlarda kullanılmaktadır.

Yaşam alanlarınıza yapacağınız su tesisatının malzemelerinin başında boruların geldiğini unutmamak gereklidir. Favorinial olarak kaliteli ve yerinde su tesisatı malzemelerini sizlere sunmaktayız.

Su tesisat malzemeleri içinde önemli ihtiyaçlarınızı bulabileceğiniz Favorinial'da plastik su tesisat malzemeleri, filtreli ya da uzun borulu musluklar, lavabo evye sifonu, lavabolara estetik bir görünüm vererek şık musluk çeşitlerini kolaylıkla bulabilirsiniz.

Tesisat Malzemeleri Nasıl Seçilir?

Sıhhi tesisat malzemeleri seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri kaliteli ve uzunlu ömürlü malzemeler seçilmektedir. Demir tesisat borusu gibi malzemelerin, montajı kolay olan ve içme suyuna zararı olmayan, suyun rengini, kokusunu ve tadını değiştirmeyen hijyenik ürünler tercih edildiğinde sağlıklı kullanım imkanı sunar.

Kalorifer tesisat malzemeleri, su tesisat borusu gibi sarf malzemelerin içinden tesisatlara uygun olan modeller belirlenmelidir. Kullanımı kolay ve fonksiyonel olan temiz su malzemelerini tercih ederek sorunsuz bir kullanım gerçekleştirebilirsiniz.

Temiz Su Tesisatı Nasıl Yapılır?

Binalarda suyu kullanma yerlerine kadar iletmesi için döşenen boru ağzına bina temiz su tesisatı denmektedir. Bu tesisatlar sayesinde daire sakinleri bütün ihtiyaçlarını gidermektedir. Tesisat döşemelerinde borulara ihtiyaç duyulmaktadır. Temiz su boruları kullanılacak olan yerlere göre farklılık göstermektedir. Bakır, lastik, çelik borulardan biri kullanılmaktadır.

Temiz su malzemeleri döşeme şekli olarak aynı şekilde uygulanmaktadır. Plastik borular ile döşeme yapılması için yerden yüksekliğin bilinmesi gereklidir. Bakır borular ise çelik borulara göre fiyat olarak daha pahalı olduklarından küçük tesisatlarda kullanılmaktadır. Temiz su tesisatı döşemek için, ilk önce borunun türü belirlenmekte ardından sırası ile ölçü alınarak işaretleme yapılmaktadır.

İşaretlenen yerden kesim işlemi yapılarak kesilen kısımların temizlikleri yapılmalıdır. Tesisat için gerekli olan materyaller ve malzemeler borulara takılmaktadır. Borulara hiçbir zaman eğme, bükme yapılmadan tesisatlar döşenmelidir.

Su tesisatı malzemeleri uzun yıllar zor duruma sokmayacak şekilde seçilmelidir. Soğuk suların döşenecekleri yerlerdeki borular yatay bir şekilde konumlandırılmalıdır. Plastik temiz su malzemeleri kullanıldıkları alanlarda işlevsellikleri ile ev ve iş yerleri dahil olmak üzere her alanda, ihtiyaç duyulan malzemelerdir.

Plastik Boru ve Ek Parçaları

Plastik boru ve ek parçalar farklı malzeme seçeneklerinde bulunur. Temiz su, ısıtma sistemi, atık su ve benzeri alanlar için farklı malzemeler kullanılmaktadır. Temiz su borusu dendiğinde akla ilk gelen PPRC borular gelmektedir.

Son zamanlarda temiz su boruları için demir borular yerine PPRC borular kullanılır. Bu borular ise özel makineler kullanılarak birbirlerine bağlanır. Bu borulara ek olarak temiz su borusu amacı ile esnek ve kaplı metal borular da kullanılır.

Temiz Su Borusu Aksesuarları

Temiz su borusu aksesuarları boruların bağlantılarında kullanılan yardımcı elemanları kapsamaktadır. Su kalitesini etkilemeyen, korozyona karşı dayanıklı malzemelerden yapılan temiz su borularının aksesuarları da aynı özelliklerde üretilmektedir. Bina içlerinde sıcak ve soğuk su tesisatlarında kullanılan boruların döşenmesi ile düzenlenmesi işinde temel yardımcı araçlardır.

Temiz su borusu tesisatlarının bağlantılarında kullanılan ve fitting olarak adlandırılan yardımcı elemanlar temel malzemeler arasında yer almaktadır. Fitting bağlantı elemanları dirsek, manşon, t-bağlantı, redüksiyon, nipel, konik rakor, kör tapa gibi farklı türlere sahiptir.

Temiz Su Malzemeleri

Kapama Başlığı / 40Kapama Başlığı / 40
% 17
..
4,79 TL 3,99 TLVergiler Hariç:3,38 TL