Sepet

Tesisat malzemeleri bina içindeki soğuk ve sıcak su donanımını kusursuz bir şekilde sağlamak için kullanılmaktadır. Donanımın kurulması çoğunlukla bu konuda profesyonel olan kişiler tarafından gerçekleştirildiğinde sistemde yer alan ufak tefek aksaklıklar doğru ekipman ve parça kullanımı ile son kullanıcı tarafından da çözülmektedir. Bu nedenle hem tesisatçının hem de tamiri yapacak olan kullanıcının doğru malzemeyi ve ekipmanı seçmenin önemi de oldukça büyüktür.

Tesisat malzemeleri dendiği zaman akla ilk olarak demir malzemeler, galvaniz fitting, kaplin malzemeler, kelepçeler, vana, rakor, flex bağlantı hortumları, redüksiyon ya da flatör gibi ürünler gelmektedir. Malzemelerin teknik özelliğini ve kullanıldıkları yerleri öğrendikten sonra tesisat malzemeleri arasından ihtiyacınız olan ürünleri kolaylıkla seçebilirsiniz.

Demir ve Kaplin Tesisat Malzemeleri

Demir tesisat malzemeleri içerisinde boru uzatmaları TE borular ve deve boynu gibi ürünler yer almaktadır. Demir boyu uzatmalarının kullanılan alana uygun ölçü ile inçlerde olması gereklidir. Bu ürünler çoğunlukla boruları uzatmak için tercih edilir. Aynı şekilde boruların birleştirme noktalarında da demir boru birleştirmeleri kullanılmalıdır.

Kaplin tesisat malzemeleri arasında kör tapalar, adaptör, dirsek ve manşon gibi malzemeler bulunmaktadır. Çoğunlukla poelsan kaplin olarak da bilinen tesisat malzemeleri genellikle bahçe sulama işlerinde gerek duyulan çalışmalar için tercih edilir. Kaplin boruları ise yine kaplin olan erkek ya da dişi adaptörler kullanarak birleştirilmelidir.

Kaplin manşon ise farklı çaplardaki boruların uygun şekilde birleştirilmesine yardımcı olmaktadır. Tesisat çalışmaları sırasında iki boru arasında üçüncü bir çıkış almak için kaplin TE tesisat malzemelerini kullanmak gereklidir.

90 derecelik açılı dönüşlerde de boruları birleştirmek için kaplin dirsek ürünleri tercih edilmelidir. Sonda bulunan borunun ucuna takmak ve su çıkışını engellemek için kaplin kör tapa adı verilen tesisat malzemelerinin farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Vana Çeşitleri

Küresel vana, çekvalf, şiber vana, stop vana ve filtreli pislik tutucu olmak üzere çeşitleri bulunan vanalar, farklı özellikleri ile ayrı ihtiyaçlara hizmet etmektedir. Örneğin, küresel vanalar, ana basıncı yüksek olan su tesisatlarında ve sulamacılıkta kullanılmaktadır.

Bina girişlerinde bulunan ana hattın, tüm bina tesisat hattına bağlanması için de stop vana tercih edilmektedir. Şiber vanalar çoğunlukla girişlerde kullanılan tesisat malzemeleri arasında yer almaktadır.

İşletme emniyeti fazlası ile yüksek olan ve bazı durumlarda komplike armatürler yerinde de kullanılan çekvalf, sıvı ya da gaz akışkanlarının tek taraflı geçişine izin vermektedir. Bu tesisat malzemesi bazı yerlerde çek vana veya tek yönlü valf adı ile anılmaktadır.

Boru hatlarında yer alan yabancı maddeleri filtrelemek için kullanılan pislik tutucular geniş bir kullanım alanına sahiptir. Pislik tutucuları sistemde bulunan pompa, kontrol vanası ve su sayacı gibi çoğu ekipmanın hem de uzun ömürlü çalışabilmesi amacı ile kullanılmalıdır. Hatta sökmeden, kolay bir şekilde temizleyebilir ve bakımını yapabilirsiniz.

Yardımcı Tesisat Malzemeleri Kullanım Alanları

Plastik boruların birleştirilmesi için kullanılan kelepçelerin, ayarlı, somunlu, tel veya trifon şeklinde farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bu ürünler çoğunlukla bir başka malzemeyi bir yere sabitlemek için kullanılmaktadır.

En çok kullanılan tesisat malzemeleri arasında yer alan galvaniz fittingsler yer almaktadır. Bu ürünün de galvaniz dirsek, nipel redüksiyon, galvaniz kör tapa, konik rekor, galvaniz TE, nipel TE, kuyruklu dirsek ve manşon redüksiyon olmak üzere farklı özelliklere sahip seçenekleri bulunmaktadır. Bu malzmelere bina içindeki soğuk ve sıcak su tesisatında kullanılmak ile birlikte bina dışı ihtiyaçlarda da tercih edilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra iki boruyu birbirine ekleyerek birleştirmek için bağlantı parçası olarak rakor kullanılmaktadır. Farklı çaplarda bulunan boruları bağlamak için de redüksiyon adı verilen ürünler seçilebilir. Flatörler de rezervuar içindeki su kullanımından sonra dolumu ayarlamak için tercih edilir. Bu malzeme takımıyla suyun hazneden taşması önlenebilmektedir.

Sıhhi tesisat malzeme ve doğalgaz tesisatı su ve mutfak gideri malzemeleri ve ürünlerini kaliteli bulabilir ve su kaçağı tespiti yapan ustaları bulabilirsiniz.

Tesisat Malzemeleri

Kapama Başlığı / 32