Menu
Sepet


Su Yalıtım

Su Yalıtımı suyun ahşap, metal, tuğla ve taş üzerinde oluşturacağı zararı en aza indirmek için uygulanan yalıtıma denmektedir. Bina yapılarında temel malzemeler olan ahşaplar, tuğlalar, mermerler su izolasyonu söz konusu olduğunda rahatlıkla uzun ömürlü ve güvenli olmaktadır. Aksi halde banyo, mutfak, tuvalet suları yapı içine zarar vermeye başlar.

İlk olarak evin rutubetini arttıran sorun ardından binayı içten içe çürüteceğinden engellemek için su yalıtımı her şeyden önce tamamlanmalıdır. Su izolasyonu çoğunlukla su ile yağmur gibi etkilerden korunmak için yaşam alanlarının korozyona karşı korunması amacı ile yüzeylerin kaplanarak korunmasını sağlamaktadır.

Su Yalıtımı Yöntemleri

Su yalıtımı yapmanın birçok yöntemi bulunmaktadır. Bunların başında membranlar gelir Membralar birçok çeşide ayrılmaktadır. İlk başta bitüm olanlar ve sürme yöntemlerle yapılanlardır. Diğer yöntemler ise püskürtme ile sürme yöntemleridir.

Püskürtme yöntemleri poliüretan bazlı ve polimer polyurea yeni nesil ürünler ile yapılmakla birlikte günümüzde en ileri teknolojiler kullanılarak ürünler yapılmaktadır. Püskürtme sprey, polyurea ürünler harika esneklikte olurken daha kalıcı olmaktadır.

Sürme su yalıtımı yöntemleri ise, poliüretan, akrilik bazlı ve lateks ürünlerdir. Bu ürünler sıvı olmaları nedeni ile sürülerek uygulanır ve katlar arasına uygulanarak istenilen kaplama oluşturulur ve hava ile kürlenerek kurur.

Su İzolasyonu Malzemeleri Nelerdir?

Yapıların güvenirlikleri açısından su izolasyonunun kaliteli ürünler ile tamamlanması gereklidir. Örtü kısmı için biyümlü ve sentetik örtüler, sürme kısmı için çimento, akrilik, poliüretan, bitüm esaslı malzemeler kullanılır.

Yalıtımın sonraki kısmı olan yapısal aşamaya yapı kimyasalları ve derz malzemeleri kullanılır. Bütün bu malzemeler ile beraber yapı tamamlanır ve kullanıma hazır olduğu zaman suya dair herhangi bir sorun ortaya çıkmaz. Her malzemenin kaliteli ve kalitesiz olanları da bulunmaktadır. Bu noktada sürecin araştırılması ve güven veren malzemelerin kullanıldığı binaların tercih edilmesi gereklidir.

Su Yalıtımı Nerelerde Yapılır?

Su yalıtımları çoğunlukla evlerde kullanılmaktadır. Evlerin çatı katı, yalıtımın en önemli alanlarından biridir. Yağmur, kar ya da dolu gibi doğal sorunların vermiş olduğu zararların ilk belirtileri çatılarda ortaya çıkar. Akma ya da çöme meydana gelmemesi için su yalıtımının hassasiyet gerektiren yerleri teras ve çatılar olmuştur. Sonraki uygulama alanları ise temel ve döşemeler olmuştur.

Binaların uzun süreli dayanıklı olmaları herhangi bir sorun yaşanmadan sağlıklı kullanılması için her kata ayrı izolasyon sistemi uygulanır. Bununla birlikte duvar ve cephelerde de su izolasyonuna rastlanır.

Duvarlar su yalıtım sorunun dışarıya yansıyan kısmı olduğundan yalıtım sorunu ortaya çıkmadan duvar izolasyonu tamamlanmaz. Tüm bunların yanı sıra bina içinde istenen herhangi bir alanda da su yalıtımı yapılmaktadır.

Su İzolasyonu Ne İşe Yarar?

Su izolasyonu binanın kullanışlı olmasını sağlar. Genellikle tüm yapıların yükünü taşıyan demirlerin paslanmaması ve taşıma kapasitesinin dışında yarı yarıya azalmaması için su izolasyonu yapılması gerekir.

Su izolasyonu ile binanın daha güvenilir olması sağlanır. İlerleyen su sorunu çökmelere ve kabarmalara dayalı düşüklüklere neden olmaktadır. Kontrol edilemez hale gelen su binayı adım adım çürütür. Su izolasyonu ise bu çürümelerin önüne geçmek için tercih edilmektedir.